View Single Post
Eski 04-06-2014, 22:04   #1935
vetman996
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Niçin meyve tutmadığı üzerine bir fikriniz var mı acaba ?
Sayın Pria merhaba.

Bu sene yoğun bir çiçeklenme vardı zeytinlerde bildiğimiz gibi. Ama zeytinler çiçeklerini döktüler hep.

Sıvı solucan gübresi üretimimizde danışmanlık hizmeti aldığımız değerli hocamıza bu durumu sordum. Verdikleri cevap çok uzundu ama özetle çiçeklenme çok olsa dahi mineral madde eksikliğinde (özellikle bor ve çinko) çiçekler yeterince döllenemezler ve meyve tutumu olmaz dediler. Biz çiçeklenmenin çok olduğunu görünce danışmanlık hizmeti verdiğimiz yerlerde tedbirimizi aldık ve buralarda her hangi bir sorun yok dediler. Anneler çocuklarını korumak için kendilerini feda edebilirler ama bu ağaçlarda farklıdır, onlar ilkönce kendilerini korumak isterler, bir eksiklik olduğunu hissettiklerinde kendilerini korumak için çiçek-meyve döker dediler.

Değerli hocamız zeytin için yıllık bakım-gübreleme programı hazırlamaktalar. Program yazımı bittiğinde buradan tüm dostların paylaşımına sunma düşüncesindeyim. Hatta bugün kendilerini ziyarete gittiğimde İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde değerli hocalarla zeytindeki sorunlarla ilgili koyu bir sohbet ederken buldum. Zeytinin geleceği için kafa yoran hocaları görünce mutlu oldum kendimce.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön