View Single Post
Eski 02-06-2014, 10:56   #11
gingy
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Benim en çok ilgimi çeken huerniyanız. Bu konudan muzdarip biri olarak tabi...Maşallah sizinki çıtır çıtır. Benimkiler mor, kara, kırmızı ve buruş buruş. Nasıl bakıyorsunuz? Işığı, suyu, havası nasıl? Direk güneş alıyor mu yoksa gölgede mi duruyor? Ortam sıcak mı serin mi?Merak ettim...
Sayın fatitoo,

Geç yanıtladığım için kusura bakmayın, bir süredir tatildeydim yoktum buralarda

Aynı sorunları zamanında ben de yaşadım, çok telef ettim bakamadım, beceremedim. Sonunda forumdan ve internet üzerinden epey araştırma yaptım özellikle "agaclar.net"ten çok şey öğrendim. Kendime göre bitki için bir ortam hazırladım. İlk önce toprağını değiştirmekle başladım işe. Dere kumunu epey fazla tuttum 3/5 civarında. geri kalan toprağın çoğu da bildiğimiz bahçe toprağı ve çok az torf. Toprağın üstünü ise lav taşıyla kapattım. Bildiğim kadarıyla bu taşlar bitkinin nem ihtiyacını karşılıyor. Özellikle kurak yerlerde yaşıyorsak bitkiler bundan daha çok faydalanıyor. İkinci olarak bitkiyi koyacağım yer de çok önemliydi. Evimin cam kenarları bitkiler için fazla güneşli ve birçok bitki yaktım ne yazık ki. Bu yüzden hepsi perdenin arkasından güneş ışığını alıyor ve gün boyu aydınlık ortamdalar. Sulama işini de haftada bir yapıyorum bu türlerin suyu çok sevdiğini düşünüyorum. Geldiğimde çicekleri epey büyümüştü açmak üzereler, sabırsızlıkla bekliyorum

gingy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön