View Single Post
Eski 29-05-2014, 19:01   #7
ilker78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2014
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Aslında bu sene yaz dönemini, tecrübe edinmek, bilgi sahibi olmak ve hangi sistemde otomasyon olmadan biraz vakit harcayarak daha başarılı olacağımı görmek için ayırmıştım kendime. Asıl planım atıl durumda olan terasımı kendim için bir hobi alanına dönüştürmek. Yaklaşık 60m2 yerim var. Seneye bahar aylarında düzenli bir kurulum yapıp, farklı çeşitler ve daha profesyonel ekiplanlarla neler yapılabilir, ne kadar verimli olur, bunu görmek. Sayın Ali Tezel'in de dediği gibi "Hatasız amatör olmaz."

Cevaplarınızla aklımdan geçenleri tasdiklemişsiniz. Hidrotonun uyguladığım sistemler için doğru malzeme olmadığını düşünmeye başlayıp cocopeat ve perlit siparişi vermiştim. Bir kaç güne elimde olur. Aklımın bir kenarında da toprakta yetişen bitkilerin topraksız tarıma adapte olup olamayacağı vardı bir zamandır. Foruma baktım ama gözümden kaçmış. Hatta bunu görebilmek için son ektiğim iki domates fidesinin bir tanesinin köklerini topraktan arındırıp, diğerini de viyolunu çıkarıp kabaca toprağını alıp, köklerine ellemeden koydum sisteme. Elimde biraz domates ve biber tohumu var. Bunları, siparişlerim gelince çimlendirip en başından topraksız kati ortamda yetiştirmeyi deneyeceğim. Bunun için geç olsa da şimdilik amaç gelişimlerini görmek. Aklımda birkaç farklı sistem daha var. Haftaya kurulum yapıp burdan paylaşacağım.

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

ilker78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön