View Single Post
Eski 28-05-2014, 09:03   #37
Yaprak Güzeli
Ağaçsever

Yaprak Güzeli's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Tırtıl

Arkadaşlar çok mutsuzum. Bu sabah kalktım ve güzelliklere bakmak için balkona çıktım; ama ne göreyim? Sardunyaların yaprakları tırtıl yenikleriyle dolu. Birkaç tanesini suç üstü yakaladım. O kadar ufaklar ki kendileri zor görünüyorlar; ama yedikleri yerler gayet güzel görünüyor. Her sene oluyor bu fakat bu kez erken oldu. Şimdi ne tomurcuk bırakırlar ne yaprak!

Önerisi olan varsa çok memnun olurum. Özellikle doğal yoldan savaş açabilirsem. Biraz tırtıl başlıklarını gezeyim.

Bu da bordo sardunyamın yenmiş yaprağı:
Name:  Tırtıl Yemiş Sardunya Yaprağı.jpg
Views: 1724
Size:  64.6 KB

Not: Bugün erken saatte balkonu gezdim tırtıl aradım yaprak altlarında; fakat dün gördüklerimi öldürdüğümden olsa gerek bulamadım. Gelgelelim ilginç bir gözlemim oldu ki o da şu; sinek ve arının karışımı gibi görünen üç beş tane böcek sardunyalarımın tırtıl yemiş olan her bir yaprağının altını kolaçan etti. Tırtıl ile beslendiklerini ve kokularına geldiklerini düşündürdü bu durum bana. Resmen aradılar. Sağlam yapraklara bakmadılar bile. Ne çiçekleri ellediler ne başka bir şey. Sadece didik didik aradılar; ama ne yazık ki yaprağa konar konmaz alt tarafına (tırtılların saklandığı kısma) geçtikleri için fotoğraf çekemedim.

Düzenleyen Yaprak Güzeli : 29-05-2014 saat 05:13 Neden: Gelişme eklendi.
Yaprak Güzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön