View Single Post
Eski 22-05-2014, 18:34   #99
Taşlıbahçe
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Alıntı:
Arkadaslar biraz arastirma yaptim ama aradigim sorunun cevabini bulamadim. Ihlamur agaci suyu sever mi? Nerelerde yetistirildigi, toprak bakimi falan hepsi yaziyor ama agacin sulanmasi hakkinda bir bilgi bulamadim. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden cok cok tesekkurler.
Sayın crazystorm hoşgeldiniz. Evet, suyu sever. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde (Ankara gibi) ya dere kenarı gibi sulak bir ortamda, ya nem bakımından zengin korunaklı bir vadi içinde ya da benzer mikro iklime sahip yerlerde yaşama şansı bulursa da bu ortamların dışındaki karasal iklime sahip yerlerde bol sulanmaya ihtiyaç duyacaktır. Aslında ıhlamur için en güzel ortam yağışlı ılıman kuşaktır. Bazı türleriyse serin ve yağışlı ılıman bölgeleri tercih eder. Nihayetinde yağmuru bol yerleri sever. Asıl yayılışını yaptığı bu gibi bölgelerden uzaklaştığında yaz yağışlarının ve hava neminin azaldığı yerlere doğru ilerledikçe (misal Adapazarı'ndan Eskişehir'e doğru) önce kuzey bakılara çekilir, o da yetmeyince doğal sınırına ulaşır veya uygun mikro iklimlerde bir miktar daha ilerleyerek son bulur. Son bulduktan sonra da onları insan emeği ayakta tutar.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 22-05-2014 saat 18:38 Neden: alıntı ekleme
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön