View Single Post
Eski 06-05-2014, 19:07   #72
sar-dunya
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Merhaba,

Üç yaprağı yırtık ama üstünde dört aydır yeterince çiçek olan bir bitkinin sahibi olarak şöyle diyeceğim:
  • Yapraklar pörsümüş ise az su veya çok su vermişsinizdir; ikinci durumda köklere bir bakmanız gerekiyor.
  • Yapraklar pörsümemiş ise bu durum doğaldır diyeceğim. Benim durumumda iki karış uzunluğundaki yapraklar bir oraya bir buraya döndürülen saksıda dayanamayıp boylamasına ortadan açıldılar, mekanik kanunlarına uymamazlık etmediler.
  • Bir kaza eseri yaprak enlemesine kırıldı ise o yaprakta bir miktar pörsüme olabiliyor. Su, mineral ve besin taşıyan damarların kopmadığı ilk durumun tersine bu durumda yaprağın bitkiye faydası oldukça azalıyor diye tahmin ediyorum.
  • Yaprakları da güzel şekilli bir bitki istiyorsanız salonda pencere yakınında tek yönden ışık alan, arada bir yönü değiştirilen bir saksıda bu iş biraz güç. Tahminimce serada büyütünce bu iş biraz daha kolay.

Uzun lafın kısası, çoğu durumda önemli bir problem değil.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rim Mesajı Göster
Merhabalar,

Benim orkidelerim de kendi kendilerine yaprak açıyor, büyüyorlar da... Ancak büyüse bile yaprakları solmuş gibi sönük kalıyor. Hiç çiçekçiden geldiği gibi dimdik kalamıyor Yapraklar sağlam, sadece cok eğildiği zaman yaprak ortadan yırtılıyor Çözüm için başlıklara bakındım ama bulamadım.

Şimdiden teşekkür ederim

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön