View Single Post
Eski 03-05-2014, 23:52   #458
inch
Ağaç Dostu

inch's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Tam olarak ne hakkında öneri bekliyorsunuz?

Şömineli alan mı? Yürüyüş yolları mı? Pergola v.s...konusunda mı?
hepsini yapmak istiyorum, ama alanda derinliği de bozmak istemiyorum. hatta bir tane de küçük bir taş fırın yapmak istiyorum. sadece yerlerini nereye konumlandırmalıyım, o konuda kararsızım. bitkilerimin çoğu hazır. zaten ağaçlarım dikili idi. yere çim yapıp, sert zemini planlamalıyım. sizce nereye, hangi köşeye ya da alana ne koymalıyım?
1) derinlik kaybolmamalı (çim alan bütünlüğü)
2) en azından 3*3 gibi bir süs havuzu olmalı.
3) en az 3 bölümden oluşan (hazırlama tezgahı, mangal bölümü,lavabo bölümü) taştan iimal edilmiş dış mekn mutfağı olmalı
4) üstü açık (ferahlık olsun) ahşaptan 4x4 veya 5x5 ya da geometrik şekilli ya da sizin önereceğiniz pergola olmalı.
5) zemin ya da duvar şöminesi
bu 5 madde mutlaka olmalı. olusa iyi olur dediğim şeyler
1) bir adet iç hacmi kabaca 50-60 cm3 taş fırın (alt alanı ile beraber yaklaşık 3x3 metrekare )
2) süs havuzuna akan derecik ya da çağlayan
3) pergolanın bir kenarında yarım ay şeklinde ya da düz taştan oturma alanı, ya da ahşaptan, kütükten, oturmalıklar
4) 2x2 metrekare gibi üstü kapalı ahşaptan pergola ya da kış serası (asıl amaç kışın bahçe ile içiçe oturma alanı yaratmak)
ana soru şu:
1) bunların hepsini (pergola, zemin şöminesi, süs havuzu, pergolanın bir kenarında taş mutfak, diğer kenarında yarım ay ya da düz taş veya ahşaptan oturmalıklar, süs havuzuna bahçenn üst köşesinden akan dere, geri kalan yer tamamen çim ve kenarlarda çiçekler) alanın merkezine mi konumlandırmalıyım ya da
2) merkezi tamamen çim ile kaplayıp, çimin bütünlüğünü bozmayıp, bahçenin kıyısına köşesine söylediğim şeyleri mi ekleyeyim? mesela kuzey doğuya taş mutfak, saat 9 hizasına kenara pergola, saat 11 hizasına tam köşeye süs havuzu, havuzun çok yakınına zemin şöminesi... gibi?
sizce?

inch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön