View Single Post
Eski 02-05-2014, 10:37   #1
glaream
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
İncir ağacında dişi erkek ayrımı nasıl yapılır?

Yaklaşık 1 sene önce kendi elimle diktiğim çok genç bardacık inciri fidanımız var. Aldığımızda üzerinde minicik incirleri vardı, 2 - 3 tane, meyve vermiş olduğu için çok sevindim ve büyüyeceklerini umdum ancak döküldüler. O gün bu gündür de ne çiçek açtı ne meyve verdi. Araştırmalarıma göre incirlerde erkek ve dişi ayrımı varmış, benim sorum, bardacık türünde böyle bir ayrım var mıdır ve yalnız erkek veya dişi olması meyve vermesine engel olur mu? Böyle bir durum varsa erkek dişi ayrımını nasıl yapabilirim? Eğer böyle bir durum yoksa önceden meyvesini verip de şimdi meyve vermemesinin nedeni ne olabilir? İncirimin çok yakınında yine bizimki gibi hiç meyve vermeyen büyükçe bir incir ağacı daha bulunuyor, beykoz tarafındayız her ne kadar ağacım çok korunaklı bir yerde olsa da kışın oralar soğuk olabiliyor, nedeni iklim olabilir mi? İncirimi çok özenerek aldım, çok özenli diktim ve bakıyorum. Meyve vermesi için önerilerinizi bekliyorum. Umarım sizlerin yardımıyla güzel meyvelere sahip olabiliriz.

glaream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön