View Single Post
Eski 24-04-2014, 22:34   #903
-Esin-
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
Evet haklısınız Titanopsis değiller maalesef. Aloinopsis lodewykii veya Aloinopsis luckhoffii olabilirler diye düşünüyorum. Zira bugün ben de istanbul forumdaki ikea ya gittim ve bunlardan 3 tane gördüm. Üstelik güzel bir sürprizle karşılaştım, 4 tanesi daha önceden açıp solmuş içi tohum dolu, 2 tanesi ise henüz açmamış çiçek tomurcukları üzerinde olan bir tanesini görünce dayanamayıp alıverdim hemen.
Evet evet, alt türü malherbei değil, bitkileri canlı canlı görüp incelemeden araştırıp karşılaştırma yapmak birbirine çok benzeyen türler için baya zormuş
A. lodewykii ve A. luckhoffii zaten aynı türü ifade ediyor, isimler sinonim. Dolayısıyla her ikisi de geçerli. Aldığınız bitki muhteşem görünüyor, sizi şu an kıskandım diyebilirim Çiçeğiniz bol olsun.

Sevgili Seabert, bitkinizi kaybetmenize üzüldüm ama tüm bunlar birer tecrübe. Aizoaceae familyasını susuzluk değil, fazla su öldürüyor. Toprak değiştirseniz de sulanmamalılar. Hele hele aloinopsis kışın büyür, yazın uykudadır. Tek sulamada kaybetmenizin sebeplerinden biri de bu maalesef. Neyse, üzülmeyin, kısmet bir dahaki aloinopsise umarım

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön