View Single Post
Eski 22-04-2014, 11:13   #28
Hazeyn
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemaleddin Mesajı Göster
sayın hazeyn; çok hoş görünen ağacınızı bilgisayara indirip seyrederken, ayrıntılı şekilde inceleme fırsatı buldum.
Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla:
Başlangıçta ağacınızın ilk fotoğraftaki yüzünü olması gereken gibi seçmişsiniz. Tam kıvrımdaki sürgün de doğru seçimmiş. Fakat kıvrımdan sonra önden ve arkadan çıkan dallar (sağ-sol olmalıydı) sizi yanlış yönlendirmiş. Sizde o dallara uymayı tercih edip ağacın doğru yönünün açısını değiştirmişsiniz (arkaya doğru çevirerek). Aslında arkada olan sağ alt dalıda öne doğru çekmek zorunda kalmışsınız. Kıvrımdan sonra ağaç arkaya doğru eğiliyor, bu da yarı güvercin göğsü oluşmasına sebep olmuş...

Ateşdikeni hızlı gelişen ve çok sürgün veren bir çalı, benim önerim; tam kıvrımdan bir sürgün gözlemeniz ve sonra o sürgünü geliştirip sağ alt dalı budamanız ağacı oması gereken yöne çevirmenizi sağlayacaktır...
çalışmalarınızda başarılar diliyorum..

Eklenti 485089 olması gereken yüz
sayın cemalettin işaretlediğiniz yerdeki dalın büyümesine izin vermememin nedeni o daldan sonraki kalınlığın aşağıdan itibaren aynı kalınlıta devam etmesi, yani incelerek devam etseydi ilk dalı orası olarak bırakabilirdim. Maalesef kalınlık aynı oranda devam ettiği için doğal ve etkileyici olmaz diye düşündüm. Saygılar.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön