View Single Post
Eski 20-04-2014, 23:13   #1285
Sakaki
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. bu hafta sonu çiçekçileri gezerken, seranın arkasına dolaştım. orada artık sera için ticari değeri kalmamış bu ağacı gördüm. sahibi sağolsun. al götür abi bu satılmaz artık hiç olmazsa yaşasın diyerek bana hediye etti. türünün orkide ağacı olduğunu söyledi. ancak eve gelip internetten bakınca orkide ağacının yaprakları değişik geldi bana. acaba bilen var mıdır.
Sn murat doğan merhaba.

Sürgünde ilk çıkan yapraklar türün tipik yaprak formuna göre hafif değişiklikler gösterdiğinden yanıltıcı olabiliyor, o yüzden biraz daha gelişmesini bekleyerek sonradan çıkacak yaprakların formunun normalde nasıl olduğuna tekrar bakmak lazım. Bana çınar yapraklı akçaağaç gibi geliyor doğrusu! En azından orkide ağacı olmadığı konusunda emin olabilirsiniz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
İkinci olarak şunu sormak istiyorum. bu ağaç ve birlikte aldığım iki gül ibrişim ağacının saksıları güneşte kalmaktan kırılmış, patlamış. kökler hava alıyor. saksı değişimi bu mevsimde yapsam ağaca zarar verir miyim acaba. kök temizliği yapmayıp olduğu gibi yeni saksısına almayı düşünüyorum
Köklere hiç müdahale etmeden ve toprağını fazla dökmeden uygun bir saksıya olduğu gibi aktarmanız (boş kısımlara toprak ilave ederek), ağaca hiçbir zarar vermeyeceği gibi şu anki durumundan çok daha iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön