View Single Post
Eski 18-04-2014, 08:46   #406
aydindeniz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
resimlersen gördüğüm kadarı ile sanırım lotusunuzun yapraklarında ismini söyleyemeyeceğim bir tür parazi t var. daha önce benimde nilüferlerimde olmuştu. sanırım içeride olmasına bağlı olarak oluşuyor. yaprakları iyice zayıflatıp sonra kurumasına sebep oluyor. benim nilüferlerimin etrafında başka bitkiler de vardı dikkatli bakınca onlarda da olduğunu farketmiştim. diğer bitkileri ilaçladım. nilüferleriminde su dışında olan yapraklarını koparıp atmıştım. su içindekileri bırakmıştım. su içindekiler sağlıklı bir şekilde hemen büyüdüler. öyle yapın demiyorum ama ben yerinizde olsam öyle yapardım. havalar ısındı bence artık dışarda bırakabilirsiniz. aşırı soğuk olmadığı sürece aslında dışarda daha iyi gelişiyorlar. bende çok sayıda bu aralar lotusu çimlendirdim. ama kök çıkmadan toprağa düşmesi lazımmış ben o dönemi kaçırdım. o kadar hızlı gelişiyorlar ki bir iki günde ilk, ikinci yaprak ve kökler çıktı. dikeceğim saksı yazlıkta olduğu için ben o dönemi kaçırdım. yinede bir deneyeceğim. bakalım kısmet. olmadı bir daha denerim.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön