View Single Post
Eski 14-04-2014, 11:51   #89
İ.Yılmaz
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Vişne başlığına ilk defa yazıyorum. 300 tane 12 yaşında vişne ağacım var.Bilgi paylaşımlarımız artsın. Bu gün bahçedeydim. 10 güne kadar çiçeklenme başlıyacak.Yaptığımız bakımları paylaşalım. Monilya için ilk ilaçlama başlamak üzere. Bizde birde çiçek zınnı (bakla zınnı) sıkıntısı oluyor. şimdiden bahçede görmeye başladım.Bu sene kış sert değildi.Böcek ve mantar çok olur.Ziraatçileri dolaştım. Çiçek zınnı için Endosülfan aradım.Üretimi yokmuş.Başkada ruhsatlı ilacı yok.Geçen yıl 1 ağaçta denemek için deltametrin uyguladım.Başarısız oldu. İlaç çiçekte atılacağı için tehlikeli oluyor. Mavi leğende başarı az. Bildiğiniz veye kullandığınız çiçek zınnı ya etkili ilaç varmı paylaşırsanız sevinirim. Birde çiçekten hasata kadar ne gibi bilgi edinirsek paylaşalım.Fabrikalar üreticilerle alay eder gibi piyasa açıyorlar 1 tl gibi 15 gün sonra 2 tl oluyor. Geçen yıl biraz örgütlenme oldu 1 tl ye vişne toplanmadı. Komüsyoncuların kamyonları dolmadı 2 tl çıkardılar. Zaten toplaması zor bir ürün. Hepinize kolay gelsin sağlık ve esenlikler dilerm.
Ömür bey ***. 12 yaşında 300 adet vişne ağacınız olduğundan bahsetmişsiniz. Bende vişne bahçesi kurmayı planlıyorum. Acaba Vişnelerinizin türü nedir. Kaç yılda tam verime ulaştı ve yetişkin bir ağaçtan ortalama ne kadar ürün alınabiliyor cevaplarsanız çok sevinirim doğru yatırımı yapabilmek için bu işi yapan ve tecrübeyle doğru bilgiye sahip sizin gibi insanların cevaplarına ihtiyacım var..

İ.Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön