View Single Post
Eski 03-04-2014, 21:25   #481
ahkem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Wink Bir konuda yardım

Tekrardan merhabalar , sizlere bir konuda danışmam gereken bir husus var,

İnternetten sipariş ettiğim Sequoia giganteum tohumlarını heyecan içerisinde tohumdan nasıl üretilir diye sormadan ,araştırmadan 28'li viyolin içinde torfta çimlendirmeye çalıştım, fakat sadece torf kullanınca su tutmadığını kupkuru kaldığını farkettim sonrasında ise torfun üstüne ince kum serdim, fakat o da çare etmemiş , etmemiş diyorum çünkü dayanamayıp tohumların durumuna baktım ve hiçbir hareketlilik yoktu , tüm tohumları tek tek ayıklarken 3 tanesinin çimlenmeye başladığını gördüm , çimlenen tohumları elekten geçmiş toprak ile torfu harmanlayıp viyolden daha büyükçe bir kutuya koydum.(diğer ayıkladığım tohumları da toprak ve torf karışımlı ufak saksılara , her birine 3'er 4'er tane olacak şekilde ektim) Acaba bu noktada yapabileceğim başka birşey var mı? (yaptığım yanlışlara da değinebiliriz)

Son olarak aşağıda eklediğim 2 resimde sekoyanın dip sürgünleri görülmekte , bu sürgünlerin bir kısmı topraktan bir kısmı ağacın gövdesinden çıkmakta , bu sürgünleri nasıl ayırmalı ve ayrı bir yere dikmeliyim, kısaca nasıl yapabilirim , nelere dikkat etmem gerekiyor?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahkem : 04-04-2014 saat 09:28 Neden: Ek soru nedeniyle düzeltme
ahkem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön