View Single Post
Eski 27-03-2014, 21:10   #1937
N.Akdas
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naty Mesajı Göster
Merhaba.Bir hafta önce gardenya aldım ve 10 adet tomurcuğu var forumda yazılanları okudum herkes farklı bir bakım uyguluyor genel olarak ne yapmam gerektiğini söylerseniz cok sevinirim..fotoğraf ekledim.
Sitede herkesin farklı bakım uygulamasının bence sebepleri var.Kendimce bunları aktarmadan önce bu konuda uzman değilim sadece fikrimi paylaşıyorum.

1)İTHAL VE YERLİ GARDENYA
Sitede çoğu yerde yerli gardenyanın daha kolay yetiştirildiği söylenmiş.Ben yerli gardenya denemediğim için birşey diyemeceğim.

2)GARDENYALARIN CİNSİ
Herkes kendi ailesinden,uzmanlardan duyduklarını sitelerde okuduklarını gardenyalarına bakarak uygulayıp büyütmeye çalışıyorlar.
Büyütme konusunda gardenyaların cinsi de bence önem taşıyor.
Yaptığım araştırmalara göre soğuk iklimlere dayanıklı 3 gardenya türü var.Bu türlerden alanlar daha kolay büyütebiliyorlar bence.
Benim gardenyamda bu türlerden

3)TOPRAK İSTEĞİ VE SULAMA
Toprak isteği konusunda sitede bir sürü bilgi bulunmakta.
Benim kullandığım toprak ise ph 5-6 olan hayvan gübreleri,bataklık toprağı,çürümüş ot,bitki yaprakları,iyi dranajı olan geçirgen yüksek süzdürebilir olan humuslu organik torf gübreydi.
Kullanılan toprağa göre sulama şekli sıklığı önem arz ediyor.Sitede çoğu yerde saksının altında altlıkta su bırakmayın denmiş.
Ama ben bunun aksini yaptım üstten bir bardak su döküp altlıkta 2-3 günlük su bıraktım suyunu emince tekrar aynı işlemi yaptığım halde bir sorun olmadı.
Tabi ki ilkbaharın sıcak zamanlarından yaz sonuna havalar soğumaya başlayana kadar bu kadar sık sulama yaptım.
Kış girdikten sonra evde olduğu ve güneş ışığı sağlayamadığım için birkaç gün öncesine kadar neredeyse sulama yapmadım toprağı hep ıslaktı.
Fazla sulama olduğu zaman yaprakları çürüyor.

4)GARDENYANIN YERİ VE GÜNEŞ İSTEĞİ
Sitedeki yorumların farklılaşmasını sağlayan bir diğer neden ise bu sebep.
Çünkü herkesin evinin cephesi, açıklığı,güneş alma saatleri ve mevsimleri farklılık yaratıyor.
Bu konuda bende şanssızım.
Gereken şartları sağlayabilsek ilkbahar yaz ve sonbaharda çiçek açtığı yazmakta olduğu halde biz en fazla bir kere açtırabiliyoruz
İnşallah benim bu sene ilk çiçeğim açacak.
Ne demişler güneş girmeyen eve doktor girer.
Ayrıca yakıt giderleri falan da güney de doğu da olan kişilerin daha kısıtlıdır.Kuzeyde ve batı da yaşayan insanlara göre
Gardenya güneşi alacak bunun karşılığında suyunu içecek ve çiçek açacak.
Güneş almıyorsa suyunu tüketemiyor siz su veremiyorsunuz oda gelişip çiçek açamıyor.

Bu saydığım maddeler dışında bir sürü şey yapan arkadaşlar var sıvı besinler vs.
Benim denediklerimden yapabileceğim yorum bu kadar.
Sizin gardenya cinsiniz neydi?
Cinsine göre araştırıp ona göre bir bakım yapabilirsiniz,kendi evinizin konumlarını dikkate alarakta siteden uygun bakımları deneyebilirsiniz.

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön