View Single Post
Eski 20-03-2014, 10:19   #11
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Değerli arkadaşlar,

Doğru dürüst bir saksı bulamayıp içime sinmesede acele ile bir saksı altlığına dikmiştim, amacım köklendikçe saksıyı büyütmekti ve İstanbula taşımak daha kolay olacaktı. Arkadaşlar foruma yazmasa da özel mesajla saksıyı beğenmediklerini iletince acele arayışa girdim ve güzel bir çamaşır sepeti buldum, 1 gün sonra sepete aldım.

Çok beğendiğim bu gürgen yapraklarını açmaya başladı, 3 gövdede sürgünler var. En sağdaki kısa gövdenin birazı kuru ama canlı kısmından sürgün gelir diye bekliyorum. Sürgün gelirse 4 lü bir sal tarzı oluyor.
4 lü 9 lu ve 13 lü tarzlar Japonlar tarafından kötü karşılanıyor bunun nedeni:

- 4 rakamı ''shi'' olarak telaffuz ediliyor bunun ise 'ölüm' ile telaffuzu aynı
- 9 rakamı ''ku'' olarak telaffuz ediliyor bunun ise 'şiddetli acı,işkence' ile telaffuzu aynı
- 13 rakamını ise batılılar gibi uğursuz buluyorlar, kim önce uğursuz bulmuş bilemiyorum.
Batıl inançlar nedeniyle Japon Nippon Air uçaklarında 4,9,13 numaralı koltuk ve sıralar bulunmuyor.

Sadece Japonların batıl inancı nedeniyle 4 daldan birini kesmeyi düşünmüyorum.

Olaya bir de estetik açıdan bakmak lazım, dal sayısı az ise estetik olarak tek sayıdakiler daha güzel görünüyor, rönesans dönemi ressamların çalışmalarında da tek sayıya önem veren çok.
Arkadaki ince küçük gövde öndekilerle aynı hizada olsaydı estetik açıdan 1 gövdeyi kesmeyi düşünürdüm ama gerideki gövde derinliği artıracağından kalırsa daha güzel olur ve estetiği de bozmaz.

Bir başka olasılık ise 1-2 cm çapında birkaç fidan bulunursa nebariye aşı yapılarak 5 li 7 li yapılabilir böylece derinlik biraz daha artar ama şu an elimde küçük fidan yok.

Sepetli hali:

_DSC4972 Gürgen carpinus.jpg

Daha sürgünler kesinleşmeden tasarım yapmak doğmamış çocuğa kıyafet dikmeye benzese de hayalimde bir resim oluştu.
Sürgünler istediğim gibi gelirse ne olur diye photoshopla bir karalama yaptım, bakalım ilerde ne hal alacak.

_DSC4974 gürgen carpinus raft.jpg

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön