View Single Post
Eski 04-03-2014, 12:11   #77
asln
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Sevgili Asln, 2,25 ml fazla diyorsanız bence benim menekşelere verdiğim ölçüyü hiç duymayın. Bence bu gübre yanığı değil. Ve ne olursa olsun bir gecede boyle bir etki yaratacağını da düşünmüyorum. Hoyalar için orkide besini kullanıyorum. Şuan sizin menekşelerinize kullandığınız markanın orkideler için olanı. Tahminen 5lt olan kovaya 2 kapak dolusu besin ekliyorum. Artan su ile diğer çiçeklerimi buna menekşelerde dahil bu suyla suluyorum. Besin ile yanacak olsa benim bitkilerim çoktan yanmıştı.
Sayın fatih,
Yukarıda ilk mesaj 1 hafta fitilde kalan 2.25 ml alan bitki lerin durumu fark ettiğim anki fotoğrafları.
İkinci bir gecede olan kireçlenmeler ise banyo yapıp toprak değiştikten sonraki halleri.
Bunu üstüne basarak belirtmek isterim.

Bilgileriniz ve forum tecrübelerinize dayanarak dozunuzdan anladığım miktar:
Markanın bahsedilen kapağı 20 ml alıyor, siz 5 litreye 2 kapak dolusu tahminen
40 ml ortalama ürün eklıyorsunuz burada sanırım yanlış anladığım bir şey yok?

İfadenizle anladığım doz buysa, ekte ürün fotoğrafını yükledim.
Ürün 'Yeşil yapraklı bitkiler için' olan ürün ve yeşil yapraklı genel kullanımı için bile 20 ml kapak 4 litreye diye açıklaması var

Şimdi sizin ifadeniz 5 litreye 2 kapak yanı ;
5 litreye 40 ml veriyorum oluyor.Normal bitkiler dozunu bile yükseltiyorsunuz.
Ve kaldıki bunu menekşelere veriyorsunuz.

Yani yeşil yapraklılara verilen dozu seyreltmeden dahada aşıyoruz, üstüne birde ekleyerek bunu menekşelere veriyoruz.
Bu tecrübeniz durumunda benim forumdan örnek alarak seyreltip kullandığım doz sürekli ifade edilen '' 1/ 4 seyreltin '' tavsiyeside gereksiz oluyor .

Forumda ben gibi seyrelterek kullanan ya da seyreltmeden sadece direkt kapak ölçüsü yapan ve şikayeti oluşan üyelerin mesajlarına rastlıyordum.
Bilen usta kişiler de bu şikayetlere aşırı doz cevabını vermişler.
Bu durumda o bilgili kişilerde 1/ 4 seyreltin sorun gübrede diyerek yanlış teşhis koymuş olabilir diyorum şu anda ki tavsiyenize bakarak.

Bundan sonra forum menekşe sahipleri ve ben bu tecrübelere ve usta bilgilerine dayanarak yazdığınız dozu örnek almak durumundayız.

Menekşelerinizin sağlığı ve tecrübeleriniz doz konusunda bize zaten yol gösteriyor.

Bu vakitten sonra 1/ 4 seyreltin ifadesine ve şikayeti olan kişilere gübre çok seyreltin diyen mesajlarada pek itibar etmiyorum.Kimbilir onlarında ne gibi bir sorunu vardı, hep yanlış bilgilendirilmiş oluyorlar.

Menekşelerinizin sağlığı ve tecrübeleriniz baz aldığım noktadır.

Bende bundan sonra seyreltmeden daha fazla yoğun olarak kullanacağım.

Epeydir yorumunuz yoktu menekşe gurubunda ne iyi oldu bilgilendirdiniz bizi.
O güzellikteki menekşelerinizin sırrını hep merak ediyordum.
Teşekkürler.
Şimdi bu konu da açıklığına kavuştuğuna göre benim yaşadığım sorun nedir sizce?
Ne olmuş olabilir acaba?
Lütfen yardımcı olun selamlar

Eklenen Resimler

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön