View Single Post
Eski 03-03-2014, 23:32   #74
asln
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili asln,

Bir çay kaşığı sıvı gübre yaklaşık 2.5 ml yapar. Yani senin verdiğin 2.25 ml doğru bir ölçüm ise çok fazla bir miktar değil hatta daha az. Damla ile mililitre hesabı yapmak gerçekten çok zor, damla var, damla var. Uygulanan basınca , damlalığın hacmine ve ağız çapına göre değişkendir. Aynı damlalıkla bile bazen iri bazen küçük damlalar damlatmak mümkün.

Fitilli sulamada gübre vermeyi ihmal etmişsem etiketteki önerilen dozun 1/4 ünü, düzenli kullandığım günlerde de 1/5 ini suya ekliyorum ve gübreden kaynaklanan bir sorun bugüne kadar yaşamadım.
Bu kesin açıklamanıza gece vakti kalkıp üşenmeden görselle cevap yazıyorum .
Sebebi bu kadar emin konuşmanız benden bilgili benden deneyimli forum hocalarındansınız gözümde.
Lakin Üzerine basarak dediğim yanık kavruk fotoğraflarlada belgelediğim bu ''ölçünüzün aşırı olduğudur''

Damla lafını hesap kitap için kullanmadım, 400 sayfalık forum notlarında koca bır litreye ''damla 1,2 damla'' olarak geçen ıfadeler var.
Bu damla lafını ben 2.25 ml.verdim ,sizin tavsıyenızle verdim **** başkalarının ıfadesiyle verdim.
sonuç olarak verdım.2 damla nerde 50,60 damla nerde diyede örnek yazdım.
mevzu neden damlaya döndürüldü ?
Mevzu bır üyenizin aralığı 4...6 NPK olan filanca gübreyı 1,5 ltreye 2.25 ml vermesi ve menekşelerin hassas oluşundan doğan zarar şu anda.

Biz burada 1,5 litreye 2.25 ml menekşeye neden ıyı gelmediyi tartışacakken siz neyi müdaafa ediyorsunuz?

Kaşık ölçüsünümü?damlayımı şırıngayımı?

Kaşık filan

**** ml filan boş bunlar.menekşeler 1 litreye bir kaç damladan fazla bu aralıktaki gübreyi kaldırmıyor.
Bana bunu ifade eden bunu izah eden makul şeyler söylemenizi beklerdim.Hala burada öyle emın , öyle aşırı dozdan bahsediyorsunuzki üşenmeyip 2,3 menekşe daha yakıp buyrun bunuda görün demek istiyorum.
Lakin bu olmayacak.
Aşağıda kesin net konuştuğunuz ölçüler Memleketin kaşığı çatalı , şırıngası.
Şırıngalar değişim gösterir derseniz, **** kaşıklar , çatallar fark gösterir derseniz umarım buna cevap vermemi beklemezsiniz.
Aşağıda az önce ölçerek örneklediğim kaşıklar.

Sonuş 1 kaşık ML Çıkacak.
Ve ben diyorumki Benımle hala ml damla kaşık çatal hesabı yapmayıp başkalarınıda yakmayalım.
Bana aacaba neden oldu, acaba gübremi şöyle havamı böyle sumu şöyle **** dozmu çok diye yorumlarda bulunmanızı işi bu raddeye almamanızı umardım.
Yanan menekşelerimi hiç konuşmuyorsunuz şu an?

Ayrıca az önce eşim kaşıklı çatallı hallerimi görünce menekşelerimi gösterip artık yeter birde insanları iknamı edeceksin, nedir bu mesaj trafiği gecenin hayrında diyerek huzurunu kaçırdı.Altı üstü burada yazan dozunuzu kullandım.
Yandı ve yanan şey dert olmuyor başka yerlere taşınmaya çalışılıyor.
Lütfen bitkilerime bakın ve daha fazla zarar vermeyin bana.
Bu vakite kadar olumlu olumsuz her şeyi arkadaşlarımla paylaştım.
Lütfen bunlara yeniden bakın ve çiçeklerime üzülün.

Eklenen Resimler

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön