View Single Post
Eski 02-03-2014, 17:14   #321
tutkal08
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Merhabalar,
İzin kullanmam ve arkasından hastalanmam nedeniyle uzun süredir yazamadım.
Ağaçların kullanıldıkları yere göre kurutulmaları gerekmektedir.Birçok kurutma yöntemi vardır ancak herzaman bu koşulları elde edemeyeceğimizden en kolay yöntemi uygulamalıyız.,
Sizin kullandığınız ağaçlar yapı itibariyle zaten çatlamaya meyilliler.Bu nedenle tomrukları aldıktan sonra gölge ve rüzgar almayan bir yerde dik bir şekilde o ortama uygun hale getirilmeliler.Yani en az bir **** 2 ay bekletmelisiniz.
Geçmiş yüzyıllarda ustalar birçok yöntem kullanmışlar ve ağacın içindeki tüm organizmaları temizledikten sonra uygulama yapmışlardır.Günümüzde birçok kansorejen madde kullanılmaktadır.(mecburen)
Ağaçları arındırmak için kaynatmak ( eski petrol tankerini kazan olarak kullananları gördüm),uzun süre suda bırakmak ( bu yöntemi çam ağacında kullandım,sonuç başarılı) veya günümüzün modern fabrika yöntemleri uygulanabilir.
Tavsiyem yukarıda yazdığım gibi,tomrukları kullanmadan önce uygulanacak bölge koşullarında bekletilmeli.yeterince kuru değilse ,dik tutularak üzerine su akıtmalı ( suyu içine alana kadar)( altı hava alacak kadar açık olacak) sonra suyunu bırakıp kuruyana kadar beklemelisiniz.(geçen hafta söğüt ağacına uyguladım yine ,yaş ağaç 1 haftada oda ortamında suyunu bırakmış ve % 90 kurumuştu)
Kuruduktan sonra çalışmanızı yapmalısınız.
Çalışmanız bittiğinde ise tinerle inceltilmiş bezir yağını sürmelisiniz.Ağacı doyurana kadar.Her sürdüğünüz seferden sonra ağacın dışını ( kalan bezir yağını) silmelisiniz.Aksi takdirde tüm kir ve pislikleri tutar.Unutmayın rüzgar ve güneş almayan bir yerde çalışmalısınız.Ağacın yağa doyduğunu farkettiğinizde ,yine dışını pamuk bırakmayan bezle silip, yağın kurumasını beklemelisiniz.Daha sonra üzerine ( istiyorsanız) yat verniği ( mat veya parlak) kullanarak hava almasını iyice engellersiniz.
Daha önce de yazdığım gibi ağacın çatlaması nemini hızlı kaybettiğindendir.Yavaş kaybeden ağaçta çatlama daha azdır.Siz açık havada bıraktığınızdan Güneş ,rüzgar ve yağmur çok etkileyecektir.
Yukarıda yazdıklarımı bir tomrukta deneyin tam uygulayabilirseniz daha iyi sonuç alacaksınız.

Bu anlattığım yöntemde kesinlikle çatlama olmaz demiyorum,ancak minimuma indirebilirsiniz,uygulamayı iyi yaparsanız.
Umarım faydası olur yazdıklarımın ,kolay gelsin.

tutkal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön