View Single Post
Eski 21-02-2014, 17:05   #11
badrobot
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Ağacımı aldığımda kendi saksısında yana yatmış bir haldeydi. Sadece ağacın nebarisi ve konikliği dikkatimi çekmişti. Benim için zor bir deneyim olacağı kesindi. Sert budamadan sonra geriye sadece yamuk bir sopa kaldı geriye. Evime gelen arkadaşların yine malum şakalarına maruz kalıdm. Birde kök sisteminin toprak seviyesinin en az 5-6cm daha aşağıda olduğunu görünce işler bayağı değişti.
Yeni aldığım sığ üretim saksılardan (35Genişlik/30Yükseklik) birine geçirdim. Bütün kışı terasımda çok dengeli bir sulamayla geçirdi. İlk gözlerini bir süre önce patlatmıştı ve şimdide gelişiyor. Bazen anagövdeyi büyütecimle inceliyorum, daha yeni yeni patlayan daha bir okadar gözler mevcut. Yapraklar biraz daha çıkarsa ve sürgünler biraz uzarsa sıkışılık yaşanacağı belli. O zaman ben devreye girip çok iyi düşünüp sık eleyip ağacın ileriki tasarımını yapmak için bazı dalları iptal edeceğim ve kalanları aşağıya doğru eğeceğim. Çünki bu türde dal bir defa belli bir kalınlığa ulaştımı bir daha bükülmüyor. Yani erken müdehale etmek gerekiyor. Üstelik diğer dallar alınınca kalan dallar çok daha hızlı ve sağlıklı gelişiyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140221_165506.jpg (34.9 KB, 508 views)

Düzenleyen badrobot : 25-02-2014 saat 22:24
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön