Konu: Papaya
View Single Post
Eski 20-02-2014, 10:03   #155
Mr papaya
Ağaçsever

Mr papaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Umarım bu bitkiyi de adapte edebilir ülkemize kazandırırız.İstanbulda bahçemde 1 adet en azından olsun istiyorum.
iki yildir uzerinde calisiyorum ilk yil buyuk kismini soguk vuruyor yapraklari kuruyor eger yapraklari kurudu diye cekerdsen diplerinden. gogdeyle birlestikleri yerden curuyorlar.

kisa kesersen yine curuyorlar ya hic ellemeyeceksin **** en az 30 cm uzagindan keseceksin gogdeye olan uzakliginda kurumus yapraklarin.

eger meyveyi soguk vururusa meyve koyu yesile donuyor ve meyveden beyaz krem kivaminda bir sivi cikiyor bu sivi ayni zamanda kozmetikte el ve dudak kremi yapiminda kullaniliyor, normalde bu sivi meyvelerden sagim yapilarak elde ediliyor.

kisin ozellikle diplerinde su gollenen agaclar kokten kuruyorlar drenaj sart.

ilk kisi atlatan agaclar ikinci sene kirilacak kadar cok meyve veriyorlar.

bu sene benim bahceyi dolu vurdu meyvelerin %90 i zedelendi ufak zedeleri meyve her ne kadar kapatsada zamanla oralarindan yumusamaya basladilar.

ben bu yesil meyveleri toplayip turssunu yaptim tursusu kelek tursusu gibi oluyor ama papayalar kelek gibi civimiyor halen sert kivamlarni muhafaza ediyorlar. tat olarak gayet guzeller.

bir kac yik sanirim meyvelerden tohm alip dikip tohum alip dikersem bizim iklime uyum saglatacagim.

Mr papaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön