View Single Post
Eski 20-02-2014, 08:46   #1537
hatice p.
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Forma yeni yeni adapte olabildim
Dün yolum üzeri olan bir çiçekçiye, yosun almak için uğradım birde ne göreyim içerde birkaç tane orkide var 100 tl olan orkidelerinde çiçekleri hiçte iç açıcı değillerdi, çiçekleri pörsümüştü, ama adam hala fiyatında ısrar ediyordu...
Birden aklıma çiçekleri geçen orkideleri ne yaptıklarını sordum, onlarda attıklarını söyledi ve köşeden bir tane atmak üzere olan mavi bir orkide çıkardı saksısıyla,
Bende, orkidelerde mavi renk olmadığını söyledim boya zannımca dedim, adamda doğruladı, baktıki biraz bilgim var (aman ne bilgi), ısrarla orkideyi bana verdi zaten atacaktım dedi, bende malzemem olmadığını söyledim, aslında almayı istiyordum ama gerçekten malzemem yaktu, adam ısrarla verince aldım, yarım saat yürüyüşle eve kadar geçen zamanda hep ''ne yapabilirim'' diye düşündüm ve şöyle yaptım,
-evde saksısından çıkardım(çok sulanmıştı çok ıslaktı kökleri),bi güzel köklerini temizledim, yumuşamış iki çiçek sapını kökünden kestim, tarçın sürdüm
-köklerini tarçınladım
-havlu peçeteye köklerinin suyunu emdirdikten sonra tarçınladım, bu arada köklerde mavi boya vardı!!!
-eşimin''bu ne çiçek çılgınlığı'' dememesi için onu saklamam gerekti, iş yerine götürüp orada bakımını yapacaktım, öylede yaptım
-yaprakları gazete kağıdına sarmaya uygundu, sardım ve çantama bıraktım,
-toprak nerden bulabilirim diye düşüncelere daldım ''netten istesem haftasonu gelir, ben haftasonuna kadar ne yapabilirim falan filan, (en kötü ihtimal)
-netten Ankara menşeili bir adres buldum, akşam 20'de telf. açtım cevap veren oldu toprak istedim, (kabuk ve ponza taşı varmış!!!)
-işe geldim geçiçi olarak hazır çiçek toprağına orkideyi diktim, saksıyı zaten akşam çamaşır suyu ile temizlemiştim, iyi birde fısfıs buldum
-işte böyleee, deneyim için iyi süreçler...
Orkide çok dayanıklı bir bitki ondan korkmuyorum, en azından lobelya tohumu gibi değil

hatice p. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön