View Single Post
Eski 04-07-2007, 17:02   #48
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Utri.nizin anlatığınız gibi 2-3 haftada "özeliğini" kaybetmesi bana şunları getirdi aklıma.

sanırım bitkiyi saf suya değil de bildik bir akvaryuma normal şebeke suyuna koydunuz. sonrası da keselerini kaybetmesi vs. tam bir çürüme göstergesi.

her ne kadar topladığınız yerdeki su size normal su gibi görünsede sizde iyi bilirsiniz ki bir akvaryumda biotop dengeyi sağlamak için bir dizi gübre kimyasal ışıklandırma vs. gerekir. tamda işte bu noktada utriler hayttan istifa ederler.
bazen bana gelişmeleri için alglerde gerekmiş gibi geliyor gerçi bu bana symbiotikmiş gibi gelen ilişki tam bir rekabet ortamı ancak utriler algleri bastırıp benim gözlemlerrime göre bugünden yarına kontrolü ele aldıkları noktada gelişiyorlar. benim bir balona ektiğim utriler bir kaç gün içinde alglerin birden yokolmasna verebildiğim cevap bu.
algler yok olmuş bastırılmış olduğu noktada utriler canlandı.
bir de sanırım olmazsa olmazlardan biri tabanda asidik ortamı sağlıyan kireci de absorbe den bir torf tabakasına gerek var ( tabii katkısız sarışın torf. saz çürüntüsü vs değil)

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön