Konu: Passionfruit
View Single Post
Eski 19-02-2014, 09:46   #300
vehbi
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Bu 3 ünü de sahipseniz demekki bu bitkileri büyük bir ihtimalle bizden aldınız, çünkü bu türleri fidan olarak bizden başka satan firma mevcut değil.

Mollisima -2 derecenin altında zarar görüyor.

Passifloraları tohumdan yetiştirdim,edülis lilikoi,edülis pandora,edülis panama red,edülis black,mollisima,recomosa red,feidota,alata,incarnatanın iki çeşiti ve çiçeğini henüz açmayan tohumlarını karıştırdığım üç tane bir yaşında boyları iki metreye ulaşan passifloram var,meyve veren edülis panama ve incarnatanın iki çeşidi diğerleri çiçek açtı fakat meyve vermedi,incarnatalardan iki tanesini dışarıya bahçeye diktim şu anda henüz yaşıyorlar kış çok sert geçmediği için olabilir,çimlenmeleri bazılarını portakal suyunda bir gün beklettim,bazılarını direk torfa ektim,sıcaklık yirmi derecenin altına düşmesse daha hızlı çimleniyorlar,eylülde tohumlardan torfa ekmiştim,çıkanlar oldu bazıları çıkmadı geçen hafta baktım bir tane mollisimma tohumu yeni çimlendi,yaklaşık dört aydan fazla oldu,havalar sıcak gidince ısıdan olsa gerek,tohumları aşırı sulamadan bir kaç günde bir fısfıs veya küçük pet şişelerin kapaklarını toplu iğne ile birkaç yerinden delerek az su verirsek,tohumlarımızda taze olursa normalde yirmi güne kadar çimleniyorlar,altı ay sonra çimlenenlerde oldu.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön