View Single Post
Eski 10-01-2014, 22:37   #106
bayjustin
Ağaç Dostu

bayjustin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sn Bayjustin

Anlayamadigim bir sey var, siz bu tur cilegi yetistirip satmak icin mi ugrasiyorsunuz yoksa fideleri uretip baskalarina dagitarak ( ve ya satarak ) turun yokolmasini engellemek icin mi ugrasiyorsunuz ?

Turun yokolmasini engellemek, fide ureterek daha fazla kisinin katilimiyla cogaltmak istiyorsaniz, genetic tahsili yapmis ve doku kulturu calismalarini bilimsel olarak yapan Sn Ankafar size cok faydali olabilirler, kendileri yapabilir ve ya size yonlendirebilirler.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN
Sevgili kızıltan

Osmanlı çileği projemizi size şöyle anlatmak istiyorum
Osmanlı çileği kokusu ve lezzeti ile kendini kanıtlamış uluslar arası üne kavuşmuş yıllar önceye kadar bölgemizin geçim kaynagı olarak üretilmiş konserve yapılmış son olarak gazozu bile yapılmış sanayicinin arayıp bulamadıgı üreticinin azalması bölgedeki sanayileşme osmanlı çileğini yok olma tehlikesine getirmiştir osmanlı çileğini çiftleşmeside ayrı bir sorundur toprakta köklerin havalanması gerekir yılda sadece 1 dönem meyve verir bunlarda üretimi etkilemektedir alıcı hazır üreten yok ben size fide veriyim büyütün yan saksınızda yediveren cileği var ise zamanla osmanlı çileklerinizde yediveren çilegine dönecektir yani sadece benim yapmam olmıcak bölgedeki üretim artmalı koruma altına alınıp bu bölgede başka çilek türüne izin verilmemelidir ereglide konserve fabrikası sahipleri tesvikle sera yaptılar ama olmadı seraya uygun degil dediler benim içinde boşuna ugraşıyorsun diyenler oldu belki boşuna ugraşıyoruz ama en azından deniyoruz

sevgiler saygılar

Düzenleyen bayjustin : 11-01-2014 saat 09:07
bayjustin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön