View Single Post
Eski 06-01-2014, 20:33   #1
Nail
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Nail / Kökleri Kaya Üzerinde Karaağaç

Herkese merhaba,
Bu Yerel Karaağacı 8 yıl önce, gövdesi 0,5 cm. çapında iken işyerimin bahçesinden sökmüştüm. Şimdi gövdesi 2 cm çapında. İlk saksıya aldığım zamanda seçtiğim taşın küçük olduğunu düşünerek, 3 sene önce şimdi görünen taşın üzerine aldım. Tabii bu karar değişikliği taşın köklere adapte olması gibi bir sorunu yanında getirdi. Köklerin taşa yapışması için sıkıca sardım ve sardığım bant çürüyene kadar üzerinde tutmayı planlıyorum. Umarım bu süre içerisinde kökler kayanın şeklini alır. Diğer yandan hala çok kararsızım; bu ağaç kökleri üzerinde duran bir bonsai olma potansiyeline de çok yatkın. Kısa zamanda bir karar vermem gerek.
Aslında bu gibi uygulamaların iyi sonuç vermesi için en başta seçilen taşın doğru seçilmesi hatta daha sonra taşın köklerin arasında kaybolmaması için (ağacın gövdesi ve köklerinin zamanla çok kalınlaşacağı kesin olduğundan) gövdenin bir yanından yukarı uzanması ve kökler taşa sarılı şekilde bir ya da iki yıl toprağın altında tutulması gerekmektedir. Bunu düşündüğümde ağacın altındaki taşın hala küçük olduğunu düşünmeden edemiyorum. Belki daha sonra taşın bir kenarına benzer bir kaya (kaya bir ağaç fosili) yapıştırarak kaybolmasını önleyebilirim. Sevgiyle kalın....

Nail

20130829_160203.jpg

Düzenleyen Nail : 06-01-2014 saat 20:50 Neden: kelime hatası
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön