View Single Post
Eski 01-01-2014, 14:45   #37
maydinmaydin
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
Resimlere baktım. Gövdeye giren böcekler genelde ağaçlar herhangi bir sebepten dolayı zayıf düşmeye başladığında gövdeye girip ağaca zarar vermeye başlarlar. Yani benim tahminim ağaçlar bir sebepten dolayı zayıf düşmüş ve bunun akabinde gövde zararlıları ağaca musallat olarak ağaçlarda hızlı bir kurumaya sebep olmuşlar. Gövdesinde kurt olan bu ağaçların hızlı bir şekilde kesilerek o bölgeden uzaklaştırılması gerekir. Aksi takdirde çevredeki diğer ağaçlara da böcekler bulaşacaktır. Bu ağaçların bulunduğu bölge kime ait ise bir an önce müdahele etmeliler. İlk önce ağaçlar neden zayıf düştü bunu tespit etmek lazım. Bunun için bir ağaç sökülüp köklerine ve gövde içine bakılmalı. Kök gelişmesini engelleyecek herhangi bir toprak kurdu **** hastalığın varlığı araştırılmalı. **** gövde içindeki iletim demetlerini tıkayıp ağacın diğer bölgelerine su ve besin maddesi taşınmasına engel olan bir hastalık mı var buna bakılmalı. Toprak kökenli mantari bir hastalık olabilir, toprakta köklere zarar veren bir böcek olabilir, kökleri deforme eden bir nematod olabilir **** toprağın 1-2 metre derinliğinde ağır bir kireçli tabaka **** sert bir kaya olabilir. Önce bunu tespit etmek lazım. Gövdedeki böcekler dediğim gibi bu sebeplerden sonra zayıf düşmeye başlayan ağaca yerleşip zararın boyutunu ve hızını artıran etkenlerdir.

maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön