View Single Post
Eski 29-12-2013, 13:10   #1411
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tranquila Mesajı Göster
Köklerin resimlerini de ekliyorum.
Merhaba sn.tranquila,
sn.Alacakaranlik'in da sattigi IBA hormonu bir cozum olabilir gibi geliyor bana.Benim phalaenopsis'imde de ciddi bir kok sorunu var;fotograflayamadim ancak biliyorsunuzdur belki (mini phal) Kurtarmak icin Ziya beye gittim gubreleme gerceklestirildi;sonra ben bir hafta bekledim minik bir siringayla govdenin tam altindan koklere bulasabilecek sekilde IBA'yi enjekte ettim.Umarim hepimizin orkideleri iyilesir ancak yabanci bir sitenin linkini de sizinle paylasiyorum;NOID Phal very unhealthy - Orchid Board - Most Complete Orchid Forum on the web ! . Daha ayrintili bir sekilde de cevirebilirim isterseniz ama yapilan;

1)Media (malzemeler) degistirilecek,bir bardaga konulacak ve altinda da islak havlu ya da spaghnum moss bulunacak (koklere degmeyecek bicimde,http://i1346.photobucket.com/albums/...pscdd98fc1.jpg gibi)

2) Gunluk spreyleme yapilacak

3)Hava sicakligi 25-32 C arasinda degisecek (Fahrenheit degerleri 72 - 82)

4) Koklendirme hormonu kullanilacak (sn.preacox humik asit yerine IBA kullanabilecegini soylemisti,koklerin hizli gelismesi acisindan onemli oldugu bahsedilmis)

5)Kotu kokler temizlenecek ve hydrogen peroxide'le temizlenecek

American Orchid Society'nin videosu baz alinarak sagliksiz orkide saksi degisimi yapilabilir;Repotting an Unhealthy Orchid.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön