View Single Post
Eski 16-12-2013, 20:21   #55
gecekorsanı
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
bu konuda savaş beyin anlattıkları çok doğru.bu işte profesyonel olan bir firmanın açıklamalarıyla tam olarak örtüşüyor.firma solucan gübresi kulanmadan önce mutlak ka toprak tahlili yaptırılmasını öneriyor.birde toprağın durumuna göre etkili olabilmesi için 2 yıl gerektiğini söylüyor.yani bu işi deneyip görmek lazım.

ben şöyle bir deney yapacağım.ceviz bahçemde aynı yaşta aynı kalınlıkta ve aynı sürgün büyüklüğünde 4 adet ceviz ağacı seçeceğim.bunların 2 adetini normal gübreleme proğramına göre diğerlerinide solucan gübresini taç izdüşümlerine karıştırıp normal gübreleme proğramınıda ekleyip gözlemleyeceğim.toprak tahlilim var ve bana neyi ne zaman vermem gerektiğini belirttiler.eylül sonunda ağaçları ölçmeye başlayacağım.karşılaştıracım noktalar şunlar olacak.
1-gövde kalınlaşmasında fark varmı
2-sürgün uzunlukları,kalınlıkları ve odunlaşma oranları arasında farklılık varmı
3-meyve tutum ve meyvenin içini doldurma oranları
tabi bunu iki sene boyuncA yapacağım.ve her sene ölçümlerini gerçekleştireceğim.

sonuç ne olur deneyip görmek lazım.ayrıca bu solucan gübresini humik asidin etkilerine çok benziyor.

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön