View Single Post
Eski 15-12-2013, 00:06   #25
MeyveliTepe
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,938
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Hepsine katılıyorum.

Önerilerim:

1 - Tohum takas başlığı altında anketler kısmı açılıp yukarıdaki soruları ayrı ayrı sayfalarda sormak daha mantıklı ve o anketlerin alt kısmına da öneriler yazılabilir. Önerileri bulup takip etmesi ve soruları tekrar baştan okumak zorlaşıyor.
2 - Tohum tanıtım sayfasında tohuma çimlenme testi uygulanıp uygulanmadığı ile ilgili bir madde eklenebilir.
3 - Takastan aynı tohumu alanlar arasında yarışma düzenlenebilir.
4 - Talebi karşılanamayan üyeler ve talepte bulundukları tohumları ile birlikte bir listede ifşa edilebilir.
5 - Benzer ürünün tohumunu paylaşan üyeler arasında ürünün tanıtım sayfasında link paylaşılabilir ve kıyas yaparak talepte bulunulabilir.
6 - Tohum takas sayfası altında etkinliğe katılan talepçi üyelerin, aynen tohum tanıtım sayfası gibi bir sayfa açılıp talepte bulundukları tohumların listesi yayınlanabilir. Google da var ama forumda olması da güzel olur.
7 - Tohum tanıtım sayfaları PDF katalog şeklinde hazırlanabilir. Offline olarak pc, tablet, akıllı telefonlarda vs. tohumları detaylı incelemek için yapılabilir.
8 - Tek bir sayfada tohumlar grup grup listelenip (Biber, domates, kabak vs. gibi) tohum tanıtım sayfalarına linkler verilebilir. Pratiklik açısından üyelere yardımcı olabilir. (İleriki etkinliklerde tohum gönderen katılımcı sayısı 100'ü geçtiği zaman tek tek sayfaları dolaşmak biraz zor olabilir.)
.
.

Not: Önerilerimi aklıma geldikçe güncelleyeceğim.
1. Önerilerin hepsini toparlayıp bir araya getireceğim
2. Aynı sezon içinde hem tohum alıp hem de çimlenme testi yapmak hem pratik değil hem de sırf test olsun diye onca çeşidi çimlendirmeye yetiştiricilerin zamanı olmayabilir. Fakat yapan olursa belirtebilir tabii.

3. Olabilir tabii. Bir kaç tane önerirseniz güzel olur.

4. Hali hazırda orijinal tohum taleplerinin listesi yayında. Etkinlik sonunda fiilen gönderilerek karşılanan taleplere ait bir detaylı listeyi de yine aynı yerde yayınlayacağız (kargo faslının tamamen bitmesini bekliyorum), ki şeffaflık bunu gerektirir. Karşılanamayan talepler şeklinde ayrıca bir liste yayınlamayacağız.

Talepleri karşılayıp karşılamamak paylaşımcının insiyatifinde bir husus ve talep karşılamakta herkes kendi kriterlerini kullanabilirdi, ki öyle de oldu. Etkinliği düzenleyen kurum olarak agaclar.net talep karşılama oranını maksimize etmeye çalıştı.

Bunu yaparken öncelikle taleplere hiç bir kısıtlama konulmadı. İkinci olarak da tüm talepler karşılanacakmış gibi hazırlık yaptı. Üçüncü olarak da toplanan tüm tohumların mutlaka taleplerle eşlenerek sahibini bulması şeklinde bir planlama yaptı. Bunun sonunda %93 gibi çok yüksek bir ortalama değere ulaşabildik.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön