View Single Post
Eski 05-12-2013, 12:21   #1242
antitem
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2013
Değerli ustalar,

Benim Aksarayda 14 dekarlık bir tarlam var. Uzun bir süredir ceviz yetiştiriciliğini araştırıyorum. Zaten tarlayı alma sebebim de bu ceviz sevdası oldu. Fakat öğretmen olduğum için maddi açıdan işler biraz ağır ilerliyor. Forumun ceviz ile alakalı bir çok başlığını baştan sona okudum ama hala kafama takılan sorular var. Öncelikle iklim olarak ve rakım olarak (800-900 arası) Kaman-1, Kaman-5 ve Chandler çeşitlerini düşünüyorum. 11 dekara yaklaşık 8x8 den 155-160 arası ceviz dikmeyi düşünüyorum. Aşağıda kendimce bir tablo oluşturdum. Kafama takılan ise tüplü dikim mi yoksa tohumdan dikim mi daha iyi olur? Ben önce tohumdan ekip sonra aşı yaptırmayı düşünüyorum aslında. Kökü sağlam olsun istiyorum. Burda da şu sıkıntı başlıyor, aşı işini ben yapamam açıkçası ve aşılanan kalemlerin verimi iyi olan ağaçlardan alınması gerekiyor. Burada bu konuda güvenebileceğim birini bulmam çok zor. Aksaraya yakın illerde aşı işiyle ilgilenen ve bana kalem sağlayabilecek bir usta biliyorsanız tavsiyelerinizi bekliyorum.

antitem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön