View Single Post
Eski 03-12-2013, 21:19   #3069
Sevgi Durul
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
Dökülen yapraklar ağaçların altında kalsa, yağan kar ve yağmurda erise, baharda yapılacak çapalamada toprak la karışsa daha faydalı olmazmı sizce? Sağlıcakla kalın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster
Sayın Sdurul,
Yaprakları neden yaktığınızı merak ettim. Bir köşeye yığılsa çürüyüp faydalı bir toprak olmaz mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
..... o güzelim yaprakları uygun bir köşede yakmadan güzel bir teknikle kompost haline getirilmesini göstermeliyim.

Bu teknikle elde edilen kompost her hangi bir zararlı yumurtası ve mantari hastalık barındırmaz.

Demirci'ye yolumuz düştüğünde eşinize bu tekniği göstermek isteriz.

Selamlar... Saygılar...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın Birol, Yapraklarda zararlı yumurtalarının bulunabilme ihtimali ve baharda mantari hastalıklara sebep olabileceğinden toplanıp yakılarak imha edilmesi gerekiyor.

Sayın pria, sayfamıza ve bahçemize hoş gelmişsiniz.

Bu sayfayı açtığımdan beri alıntılarda görüleceği üzere, bu soru üç kez sorulmuş bana. Ben de yine son alıntıdaki cevabı vermişim hepsine. Eşimden aldığım cevapla.

Bu konularda benim bilgim yok denecek kadar az, ağaçlarla eşim uğraşıyor. Ve her sene bu işlem tekrarlanıyor. Çünkü üç yüze yakın, belki geçkin ağaç. Zeytinleri saymazsak kabaca iki yüz. Sonbahar geldiğinde yerlerde sararmış ve dökülmüş yaprak denizi oluşuyor adeta. Biz bunları toplayıp bir çukurda toplamaya kalksak, çukuru açmak için kepçe falan getirtmemiz gerek. Bu da bizi madden zorlar. Ayrıca eşimin yardımcısı yok, yaşlar da epey ilerledi, uğraşamıyor.

Her ne kadar yaprakları toplayıp yakmışsak da bu işlemden sonra epey yaprak daha döküldü. Son eklediğim fotoğraflarda yerdekiler ve henüz dökülmemiş olanlar görülüyor. Keşke gücümüz yetse toplayıp kompost yapsak. Kalanlar toprağa karışıp solucanlara besin olurlar, umarım.

Double daffodil erlicher nergisleri bu yıl bahçeye diktim. Güzel sonuçlar bekliyorum. Saygılar...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön