View Single Post
Eski 13-11-2013, 12:33   #1277
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.preacox,
Oncelikle sizi burada tekrardan gormek ne kadar guzel;Orkide toplantilarindan da izledigim kadariyla bize en dogru yolu gosterebilecek birisinin olmasi cok anlamli ve ozel.Aslinda orkidelerle ilgilenmeye ve dolayisiyla basliga is isten gectikten sonra girdim ve St.Andrews gibi havasi farkli bir yerde de olunca kendi sorularimin yanitlarini bulamadim.1510'da gordugunuz phal'im 2 hafta once olmasi lazim seffaf olmayan saksiya dikildi;topragi da burada orkide topragi satildigini bilmedigimizden (sonra ogrendik ki bir yer var zaten) bol kabuklu bir toprak kullandik.Neyse saksi degisimini yaptik falan derken arastirmaya baslayinca ise yanlis giristigimi anladim ve 1 hafta sonra bizim buradaki orkide topragi da var olan nursery'e gittim ki derdimi anlatabileyim.Onlar da sagolsun bana yardimci olmaya calisiyorlardi,dediklerine gore havalar soguk oldugu icin ikinci bir degisimin uygun olmayacagi zaten saksida kabuksu yapilarin yer aldigini ve degismeye ihtiyaci olsaydi saksida bocalama belirtisi olacagini soylediler;tabi degistirenler onlar olacagi icin ben bir laf edemedim ama bitki normal halinde daha gecen gun kapali yumrusunu acti,damla besin veriyorum ve isi farkini pencere acarak yaratarak hem odanin havalanmasini sagliyorum hem de phal'in sevdigi ortami yaratmaya calisiyorum.Benim sorum sizce su an icin degistirmemeli miyim saksiyi yoksa direk seffaf saksiya mi almali ? Acikcasi bu durumda nasil bir yol izlemem gerektigini bilemiyorum,zaten bitkiye gereken ozeni gostermek disinda ekstra bir ilgi gostermemeye calisiyorum,ama dogru yolda miyim bundan da emin degilim acikcasi.
Sevgiler
Görebildiğim kadarı ile orkideniz çiçekde. ancak yapraklar büzüşmeye başlamış ( resimlerden yanlış görmedi isem) Çiçeksiz olan ve/veya orkideyi kurtarmak adına saksı değişimine girişmek çiçeği kesip atmak ve orkidenin sağlığına kavuşturmak adına herzaman saksı harcı değişimi yapmak sorun olmaz, sonuçta bu bitkiler evde ve evde ısı yüksek bir yerde bakımına devam edebilir istediğimiz gibi nemli sıcak veya serin kuru sağlığına kavuşturacak (tabii uygun saksı harcı karışımı terkipleri ile) mümkündür ve olması gerekendir.

cümle yapımı bende beğenmedim bir paragraf olmuş.
umarım anlaşılırdır

sizden ricam övgü yazılarından maada sadece soruya geçmeniz
Kafam karışıyor yoksa :P

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön