View Single Post
Eski 11-11-2013, 02:28   #25
murer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirikci46 Mesajı Göster
Çok güzel bilgiler arkadaşlar hepinize çok teşekkürler. Ben ziraat Mühendisiyim. Mantar yetiştiriciliğiyle ilgili bir kurs vermem gerekti ve başladım teorik bilgileri veriyorum daha çok başındayız (ben onlardan çok çalışıyorum mantar yetiştiriciliğiyle ilgili çok bilgim yok şimdi ben uygulama olması açısından mantarda yetiştirmek istiyorum fakat beyaz şapkalıların miselini bulamıyorum, yukarıda bir arkadaş mantarı komposta koymaktan bahsetmiş bir arkadaşımızda parçalara ayırıp koymasını söylemiş doğrumudur? Bu şekilde yapabilirmiyim? Şimdiden Teşekkürler.
Mantarı komposta küçük parçalara bölüp ekim yaparsanız çıkma ihtimali yüksektir.Mantarın her yeri kendini klonlamaya müsaittir.Yanlız sterilazsyon zayıf olacağından küflenme riski de yüksek.Bunun yerine kavanazdo buğday sterilize edip bunun içine sterilizasyona dikkat ederek mantardan çok küçük bir iki parça atarak misel oluşumu da sağlayabilirsiniz.Bu buğdayları da komposta ekersiniz.En azından misel oluşumunun sağlıklı olup olmadığı gözükür.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön