View Single Post
Eski 10-11-2013, 23:14   #1267
ruspina
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tygnbs Mesajı Göster
merhaba ben yeni üye oldum bana 1 ay önce orkide hediye edildi, yanlış sulamadan mı bilmiyorum kökleri çürüdü çiçekleri soldu (herhangi zararlı canlı yok) bende köklerini temizledim toprağını havalandırdım içine de biraz kömür tozu katıp tekrar diktim bir süre yeni kök oluşumu oldu gibi ama yine kökler çok kötü halde ve yapraklar soldu

Yeni toprak alayım diye çıktım toprak ta bulamadım çiçekçiler bulamazsınız dedi. çiçekçi 4. boğumun üstünden kesti ve suda bekletin dedi 20 gün. bana mantıklı gelmedi çünkü kökler suda çok kalınca ölürmüş diye bilgi sahibi olmuştum. spagnum yosunundan da bahsetmişsiniz onuda sordum bilmiyorlar bile, kimse düzgün bilgi veremedi ne yapacağımı bilmiyorum orkidelerimi kurtarmak istiyorum yardımınıza ihtiyacım var. fotoğraflarını da gönderiyorum şimdiden teşekkürler...

Eklenti 452889

Eklenti 452890

Eklenti 452891

Eklenti 452892

Eklenti 452893
Merhaba. Çiçekçinin dediğini boşverin (: Orkide toprağı TEKZEN de var. Kökleri çürütmüşsünüz ama çiçek sağlıklı duruyor. Daha beter durumdaki bir orkide şu an karşımda çiçek dallarını uzatıyor. (eşime nişanlıyken hediye etmiştim, o 1 ay izne çıkarken çiçeği su dolu kabın içine bırakmış, çiçek yaşıyordu ama kökler neredeyse tamamen çürümüştü) . Ordikenin köklerindeki çürükleri kuru bir kağıt havluyla kökleri ezmeden kurulayın. Sonra orkide toprağına dikin. Toprağınız ıslak, aşırı nemliyse saç kurutma makinesiyle kurutun. Bundan sonra orkidenizi haftada bir gün su dolu bir kaba 1 dakika bastırarak sulayın. Saksının altında iri delikler olsun ve su derhal tahliye edilebilsin. Orkideyi evinizin doğu penceresi varsa onun önüne koyun. Avatarınızda G.Antep te yaşadığınız yazılı, eğer öyleyse ve kışın kalorifer sürekli yanıyorsa orkidenin nem ihtiyacını karşılayın. Spreyle yaprakları arada sırada ıslatmak, belki ıslak bir bezle silmek, saksının içine alt kısmına taş dizerek orayı ıslak bırakmak gibi şeyler deneyebilirsiniz. Ama asla orkidenizi aşırı sulamayın, toprak sürekli ıslak kalırsa kökler çok çabuk çürüyor çünkü. Ve şunu da belirteyim, çok çok dayanıklı bitkiler bunlar, kolay kolay ölmüyorlar. Biraz kendi haline bırakmak en iyisi.

ruspina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön