View Single Post
Eski 31-10-2013, 07:29   #1256
Seabert74
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn.seabert74 hizli cevap icin cok tesekkür ederim lakin köklerinde sorun yok,yeni kökler cikiyor aksine.
delikler acik suladigim zaman su kalmiyor icinde direk altan yine akıp gidiyor.
yazin herhalde az sulamaktan yapraklar burustu galiba o yüzden de gövde de sararma olmus ola bilirmi?
cünkü suan 2 daldan filiz vermis ve galiba 3. cü dal da yolda cikiyor gayet iyi gibi ölme riski var mi?
sevgilerimle
Bu konuda uzman değilim ancak kökler iyi durumda ise, orkideniz yaşayacaktır diye düşünüyorum. Kökler saksıyı cok fazla doldurmuş ise, belki de saksı değişimi de gerekebilir. Tüm forumu okudum, genel olarak 2 yılda bir saksı harcını , duruma göre de boyutunu değiştirmeyi öneriyorlardı. Ben kendi orkidemin harcını değiştirdikten sonra daha bir ferahlayıp toparladıgını gördüm. Yaklaşık 10 aydır bende ama kökler o kadar sıkışıktı ki, değişim ona iyi geldi sanırım.
Siz de buna göre değerlendirin, belki de harc değişimi ile bir boy büyük saksıya geçme zamanı gelmiştir. Hem yeni dikim esnasında saksının gövde ve köklerini biraz daha içe gömerek saglam tutmayı başarabilirsiniz .
Dediğim gibi konunun uzmanı değilim ancak köklerin durumuna bakarak orkideyi değerlendirmek biraz daha emin olmayı saglıyor. Ben kendimce bu şekilde çözüm buldum.
umarım başarılı olursunuz

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön