View Single Post
Eski 30-10-2013, 11:39   #1
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
sagol / Ihlamur (Nebarili havai köklendirme)

Ihlamur ağacı hastalık sonucunda kabuğunun üçtebirini kaybetmişti, ilaçlayıp kurtardım ve havai köklendirme başlattım.

5-6 cm lik boru gibi düz bir gövdesi olduğundan bonsai olsa da sıkıcı bir görüntüsü olur diye başka bir yöntem denedim böylece havai köklendirmeyle beraber nebari oluşumu da başlasın istedim.
Ağaç çok sıkışık bir bölgede olduğundan havai köklendirme başlatırken fotoğraf çekememiştim o nedenle hazırlık aşamasından 2 fotoğrafı aynı yöntemi denediğim bir dut ağacından ilave ediyorum.
Kabuğu halka şeklinde kaldırıp atmak yerine, kabuğun alt kısmını bıçakla kestikten sonra, belli aralıklarla dikey kesikler yapıp etek gibi açılmasını sağladım. Gövdede canlı kısım kalmasın diye gövdeyi pürmüzle yaktım aksi halde aradaki yosun nedeniyle kendini tedavi ederdi ve köklenmezdi. Kabuk ile gövde arasını spagnum yosunu doldurdum.

_DSC0556 havai köklendirme.jpg

_DSC0559 havai köklendirme.jpg

Dış kısmı şeffaf bir su bidonu ile kaplayıp içini spagnum yosunu, ponza taşı, yanardağ karışımı ile doldurdum.
6 ay sonra açtığımda kabuğun genişlediğini ve nebari oluşturduğunu gördüm.
Kökler zarar görmesin diye en alt kısmı fotoğraflayamadım ama üst kısımdan da alt kısmın oldukça genişlediği belirgin.

_DSC3719 ıhlamur.jpg

_DSC3707 ıhlamur.jpg

_DSC3718 ıhlamur.jpg

Not 1: Burada yapraklı görünüyor ama en sonunda tam yapraksızlaştırma yaptım ve saksıyı rüzgar almayan bir kenara koydum.

Not 2: Güzel bir nebari oluşturamasa da ağaç kısa olduğundan konikleşme sağlanmış olacak...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön