Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 29-10-2013, 20:36   #2748
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba sevgili orkideseverler ve agaclar.net uyeleri,
Soguk ve ruzgari bol olan bir kasabaya tasinmam sebebiyle tasinmadan 40 gun sonar IKEA Edinburgh'a ugramak farz oldu.Hele ki kasabadaki bitki ve toprak kitligini goz onunde bulunduracak olursak bana bir cennet gibi gelen Ikea'ada karsima bir orkide guzeli cikmasin mi ! Atlayabilir miyim torbaya dedi,ben de seve seve dedim miniklerden mensup bu guzele.Phalaenopsis'lerin seffaf olmayan bir saksida bulunmasinnin sorun teskil etmeyecegini bildigimden Jubel urunlu saksiyi ( JUBEL Self-watering plant pot - IKEA ) da alarak tekrar ruzgarli kasabama geri dondum.

Kasabada birakin Orkide harcini bulmak topragin kendisini bulmak bile nimet sayilirken normal topragi kullanarak toprak degisimini yaptim.Malum universite odasinda kaldigim icin oda standart;hangi cephede oldugunu bilmedigim bir cam ve isinin 19 - 20 derecelerde oldugu bir odada kaliyorum.Buradaki linkten de BBC Weather - St Andrews anlasilabilecegi uzere bol ruzgar yiyen bir kasaba burasi ve benimde bu orkideyle hayati surdurmem mutlak zorunluluk;cunku benim gibi bitki sevmeyi aliskanlik haline getirmis birisinin 5 yil boyunca bitkisiz yasamasinin pek mumkunu yoktur saniyorum.Niye minisini sectiniz diye soracak olursaniz da monte edilmesi gereken binbir urunu otobuste goturmemiz gerektiginden kucugunu alabildim,ama kucugu olsun ben onu buyutmek onunla buyumek istiyorum.Dolayisiyla tahmin edersiniz ki ilk sorum bu orkide nasil buyuyecek,neler yapmam gerekiyor ?

Bir baska sorumsa onu boyle bir ortamda nasil yetistirebilirim,orkideden baska secenek yok cunku kargolarin gelmesi de ayri bir dert ve ebay'den de gozukebilecegi gibi burada bitki zengin urunu.Rica ediyorum bana bu konuda yardimci olun.Bitkinin resmini de bir saate yuklemeyi planliyorum.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön