View Single Post
Eski 27-10-2013, 13:06   #17
hnd76
Ağaç Dostu

hnd76's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2012
O zaman kendi deneyimimden yola çıkarak size yardımcı olayım, itirazı olan varsa buraya yazar. Ben de sizin gibi int.den 1 yaşında lithops yavrusu aldım. Çok güzel toprağa ektim, diğerlerinin yanına bıraktım. Yaz dönemi başlangıcı idi fazla sulamamaya karar verdim. Ama sanrım 1-2 hafta içerisinde kırmızı rengi gitti tuhaf bişeye dönüştü ve kurudu gitti (anlayacağınız güneşte haşlamıştım resmen), sonra bir şekilde tesadüfen okuduğum yazılarda 2 yaşına kadar lithops yavrularının fısfısla da olsa sulanması gerektiği ve güneşe asla çıkartılmaması gerekiyormuş. Büyük lithops muamelesi yapılmamalıymış. Size bu yüzden yaşını sordum, benim 1 yaşındaki lithops mercimek tanesi büyüklüğünde idi. 3 yaşında bir siparişim daha var ki yurt dışından daha henüz kavuşamadım.
Yaptığım ilk hatadan sonra ben olsam eğer 2 yaşından küçükse saksıya diker bir müddet sulamaz daha sonra ise azar azar fısfısla nemli tutarım ve gölgede bol ışık alan yerde bırakırım. Eğer büyükse yine saksıya diker ve yeni yaprak oluşumu gözlemleyene ve çıkana kadar sulamam. Umarım yardımcı olmuşumdur.

hnd76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön