View Single Post
Eski 12-10-2013, 13:10   #6
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Mustafa bey sayfanız hayırlı olsun. Muhtemelen diktiğiniz tohumların hepsi çimlenir ve istediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz. Benim sormak istediğim soru elde ettiğiniz fidanları dikeceğiniz yer var mı. Eğer dikeceğiniz yer varsa veya bir şekilde büyüdükten sonra fidan olarak dikecekseniz benim bildiğim bazı ağaçlarda kiraz, siyah üzüm, erik gibi ağaçlarda yabanilerinin çekirdeklerinden çıkan veya daldırma ile köklendirilen yabanilerine yapılan aşılar ile daha sağlıklı ve dayanıklı fidanlar daha kolay ve kısa zamanda elde edilebiliyor. Kiraz için anaç olarak kullanılan yabaniler kurak yere dikecekseniz bizim burada idris diye tabir ettiğimiz çekirdeklerden çıkan fidanlara aşılama yapılıyor. Biraz daha sulak olan yerlere ise kuş kirazı denilen yabani kiraz çekirdeklerinden çıkan fidanlara aşılama yapılıyor. Şimdi ise daha çok ve çeşitli anaçlar üretilmiş durumda. Daha çok bodur anaçlara aşılama yapılıyor. Aynı şey erikte de var. Ektiğiniz meyvanın aynısını almanız çok mümkün değil. Asma için de çeşitli amerikan asma dallarına aşı yapılarak hem dayanıklı hem de daha uzun ömürlü asmalar yetiştirebiliyorsunuz. Forumda ökçeli çelik ile üretme başlığında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz. Ihlamur çekirdeklerinde benim bildiğim soğuk katlama yapılması gerekiyor. Ihlamur çekirdeklerinin bulunduğu bardakları dış ortamda bırakıp soğuklama ihtiyacının giderildikten sonra ancak çimlenebiliyorlar. Ihlamurda da dip sürgünlerinden üretildiği taktirde daha kısa zamanda fidan büyütebiliyorsunuz. Ayrıntılı bilgileri ilgili ağaçların bulunduğu yerlerden veya üretim kısımlarından okuyabilirsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön