View Single Post
Eski 11-10-2013, 21:41   #34
SAHIRE
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Sayın SAHİRE.

Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın / Türkiye ve Dünyada Gündem / Köylünün yoksullaşması başlığı altında bilgi ve fikir paylaşımında bulunurken;

40-50 dönüm tarlası olanın salt kendisi için traktör ve ekipmanı edinmesi yolunda hiç de ekonomik olmayan davranışlarınını gündeme getirmişken, sizin 10 dönüm ve çok sınırlı uygulama için traktör edinmeyi düşünmenizi oldukça dikkate değer gördüm.

40 yıllık bir makinaya değil 10.000.- TL, 1.000.- TL vermenizin sizin açınızdan o makinanın kullanım, bakım, onarım, muhafaza vs. masrafları yönünden hiç ekonomik olmadığını düşünüyorum.

Eğer böyle olsaydı her çiftçi kendine bir baraj kurup suyunu ve elektiriğini, rafineri kurup mazotunu, ilaç, gübre ve tohumluk tesisleri oluşturup girdi maliyetlerini azaltabilirdi diye düşünüyorum. Bilmiyorum çok mu abarttım bu örnekleri.

Saygılarımla.
Sayın s.serdar,
Bahsettiğiniz konuyu okuma fırsatım olmadı , ancak okumadan da size hak verirdim. Taa ki gerçekleri görene kadar.
İşlenmemiş 15 dönüm yer, birazı tepelik, net diyelim 10-12 dönüm. Bir sürüm 250 lira , verilen en müthiş fiyat: piyasası burda dönümü 30 liradan sürüyorlar.
Yıkılmış bir kaç ağaç var , onlar toplanacak , ayrı para, diyelim 50 lira.
Gübre dağıtılacak 100 lira diyelim
Pullukla Sürülecek 250 lira
Sonra ne oluyor - dağ tepe yürünmez toprak
Çapa çekilecek 250 lira
Ne yaptı 650 lira.
Baharda otu bitecek - tekrar sürüm 250 lira.
Toplam 900 lira. Daha da tesviye işimiz var da hadi onu bu fiyattan yuvarlak hesap yapsınlar.
Bir de şu var. "El elin eşeğini türkü söyleyerek arar."
Deneyimle sabit . Kimse senin tarlan için traktörünü zorlamıyor. Pulluk kimi batıyor, kimi batmıyor.
Kendin yapacağın gibi olmuyor.
Sonra sözünde durmuyor, parayla da olsa nazlanıyor, en ufak bir işe ayrı para istiyor. O hesabımız 900 vardı ya onu biz düz hesap 1000 yapalım o yüzden.
Önce kendi tarlası, ekini, işi sonra sıra gelirse seninki...
Yani herkes iyi hoş insanlar ama önce can sonra canan...
10 senede çıkarıyor parasını traktör. o zaman da satsanız üste para eder.
Üstelik arada şu anda aklıma gelmeyen ekstra bir şeyler olabilir , traktöre ihtiyaç olabilir.
Sizin gibi düşünüyorum, keşke bir sistem olsa, imece olsa , bir köye bir kaç traktör yetmez miydi vs..
Bizde olmamış. 2 dönüm yeri olanın bile traktörü var. Ya çok zenginiz, ya çok uzlaşmasız.
Bir de traktörün yaşı önemli değil diyorlar, diyenlerin yalancısıyım ki Bereket tv de izledim Avrupa da adam dedesinin babasının makinasını halen kullanıyor. Ben de uçsun kaçsın istemiyorum, sürsün yeter. Bel ve kazma yapmaktan ellerimiz patladı
Not: Yine de %100 alacağız diyemem , pazarlıkta anlaşırsak, kısmetse diyelim, değilse, sezon geçiyor parayla sürdüreceğiz, olmayan yerleri de elle patlatmaya devam.

Düzenleyen SAHIRE : 11-10-2013 saat 21:58 Neden: ekleme
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön