View Single Post
Eski 10-10-2013, 22:41   #994
gökhan07
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsehirli Mesajı Göster
kürekle **** burgu ile dikilen fidanlar gelişmez kurur gibi söylentilere ben inan mıyorum kepce ile 1+1 kazılırmış peki 1..1 bi fidan kökü için yeterlimi 1+1 ide doldurunca kök o zamanda kurur o zamanda gelişmez sanki babalarımız dedelerimiz kepce ile mi kazdırıp dikiyorlardı kepce dağ ve tepe yamaclarında hiç işlenmemiş sert kayalı bölgeler için kullanılmalı bence önceden işlenmiş topraklara kürekle dahi diksen bi zararı olmaz sizler ağacın kökünü hafife alıyorsunuz arkadaşlar ben fidan dikecek arkadaşa eğer toprak yumuşak elle **** burbgu ile kazıp dike bilirsen öyle yap kepce para verip fazladan masraf çıkarma kendine benim tavsiyemde budur sıra aralarınıda en az 7 metre olsun fidan aralarınıda 4.5.6.7.8. vs nasıl istersen öyle dik derim ben saygılar
Sayın nevşehirli,
Fidan çukurunun kepçe veya kürekle kazılması çok önemli değil ama dikilecek olan fidanın Sağlıklı bir kök çalışması yapması için ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için en az 1'e 1 metre kazılmış ve doldurulmuş (yumuşak toprak) bir toprak olması gerekiyor. Toprağın yumuşaklığı yani kazık kök ve kılcal köklerin rahatça gelişebilmesi açısından son derece önemlidir.(Sert yapılı topraklarda belki kazık kök bir nebze gelişebilir fakat kılcal kök oluşumu ve bitkinin besin alması oldukça zorlaşır) Kök yapısı gelişen fidanlarda kökler güçlü olacağı için sonraki yıllarda sert topraklarda rahatça gelişimlerini sürdürebilirler. Bu sadece ceviz fidanın da(tüplü ya da açık kök) değil bütün fidan ve bitkiler için geçerlidir.
Saygılarımla.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön