View Single Post
Eski 08-10-2013, 20:06   #1242
mss2013
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturelee13 Mesajı Göster
Merhaba mss2013,

Eger ciceklerini dokmusse topragini agac kabugu olanla degistirmenizi tavsiye ederim. Tabiiki daha iyi. Gerci ben orkidemin ici bos curumus koklerini gordukce dayanamadim cicekliyken de degistirdim ama riske degmez diyorum cok kotu degilse durumu ciceklerini dokmesini bekleyin bence...
Merhabalar,
Bugün bende sizin gibi düşünerek toprağı değiştirdim..

Çiçeğim 1.5 senedir bende ilk çiçeklerini döktükten sonra çiçek açmadı. 2 keiki verdi bir tanede oluşum var şuan..

bugün toprağı değiştirdim, orkide toprağı diye aldığım toprak (bir yapı marketinden orkide toprağı olarak satılıyordu) baya torflu idi zaten torfunda su tutma özelliği toprak normal derecede nemli idi.. yani kuru halde değildi..

köklerine baktığımda özellikle bazı köklerin toprağın dışına çıkan üst kısımları kuru gibi görünürken devamında toprağın altındaki kısımları yeşilimsi canlı duruyordu..

bir çoğu ise yeşil değildi grimsi beyazımsı idi.. 1-2 yeni kök oluşumu gövdeden yeni çıkıyor.. kökteki bir iki belkide üç kk sağlam sağlıklı gibi geldi..

ekte resimlerinide gönderiyorum üstteki yapraklardan ikisi sararıyor..

çiçek sizce kurtulacak mı yoksa durumu kötü mü? ne dersiniz?

NOT : bugün tamamen ağaç kabuğu olan orkide toprağı aldım aynı yapı marketinden ve onunla değiştirdim suda vermedim...

(Ayrıca keikimin büyümüş olanınıda ayırdım ana bitkiden)

yorumunuzu bekliyorum inşallah durumu kötü değidlir :/

Eklenen Resimler

mss2013 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön