View Single Post
Eski 01-10-2013, 13:28   #1235
naturelee13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba sayın naturelee13,
Bende 5 phal. 2 tane de oncidium var. Oncidium çiçkleri döküldü ve çiçek sapı sararmaya başladı aynı phal. lardaki gibi kestim ama sararma devam ediyor,dibe varınca ne olacak bilmiyorum, çürüme yaparmı, napmalıyım sizce? Bir de phal.larımın hepsi çiçeklerini döktü, 1 tanesi neredeyse 1 yıl oluyor hala ne keiki verdi ne çiçek açıyor, çiçek dalları da gayet sağlıklı ben de kesmedim tekrar çiçek açtığını söyleyen üyelerin yazdıklarını okumuştum. Çiçek açtırmak için;
Fakat burda dikkat etmeniz gereken Azot, Fosfat oranlari. Azotu fazla olan besinler yaprak buyutur baska ise yaramiyor. Buyuk yapi marketlerden almayin derim.
demiş ya sayın Ziya Bey, peki nerden alacağız besini? Ben çiçekçilerde satılan hazır orkide besini kullanıyorum.
Merhaba feslegen,

Oncelikle oncidium ile ilgili hic bilgi sahibi degilim. Phal. turunde de acemiyim belirtmistim. Ben degerli bir hocadan bilgileri paylastim. benim de phal. im nerdeyse 1 yildir ciceklerini dokmesine ragmen ciceklenmiyordu. Bende buyuk marketlerde satilan bilmedigim icin herhangi bir orkide besini aldim. Fakat dedigim gibi azot orani cok oldugu icin bitki sadece yapraga verdi baksaniz cok saglikli yeni yapraklar cikip duruyor. Dallarda yesil yesil. Ama ne filiz verdi ne tomurcuk acti. Hatta filizcik gibi bir dali buyusun diye ana dalin ustunden kesmistim 1 milim bile buyumedi. ve sivi besini duzenli vermiyordum. Bir veriyorum bazen aylarca vermiyorum bu da ters etki yapiyormus. herneyse burda da 2 sene de bir saksi harcini degistirin diyordu saksi topragi besini yeterli gelmiyor diye (soyle dusunmek lazim) bana gelene kadar 1 sene beklemis olsa, sizde de 1 senedir duruyor. Ve diger sartlari guzelse (isi, isik, havalandirma, sulama, vs) saksi harcini degistirme vakti gelmistir.
Bu sebeple ben de artik dayanamadim Ziya beyi ziyaret ettim, cunku yine o yapi marketlerdeki ve cicekcilerdeki orkide topraklarina guuvenmiyorum, cok kotu. Eger istanbuldaysaniz ciftligini ziyaret edin derim. Yoksa kargo da yaptirabilirsiniz. Ziya beyin harci harika. 4 yil degistirmesen de yeter dedi. Ve ben onun hazirladigi besinden aldim. Sivi kargolanmiyor o yuzden N:P:K orani 10:10:10 olan bir besin almalisiniz. Ve Ziya bey benim orkidemin alttan 3. bogumu 2 cm kadar gecince caprazlamasina kesti. Ezmeden, tek seferde keskin ve streil birseyle olmasi onemli. Benim de daha 1 hafta oldu. Bakalim gelisimi nasil olacak. Sabirsizlaniyorum tabii 1 sene bekleyince ama baska care yok. Umarim en kisa surede cicek alirim, siz de, hepimiz...

naturelee13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön