View Single Post
Eski 01-10-2013, 09:49   #481
aksazli
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar herkese

altay cevizi ile ilgili bir önerim olacak.

şimdi resim ve videolarda gördüğümüz verim çok yüksek her yeri ceviz desek yeridir.

altay cevizi nikli arkadaş sorduğumda 6x6 dikim ( sanırım ) önermişti.

bu verime bu aralık bana az gelmişti. 4 yaşında verime yatıracağımız ağaç ne kadar bakarsak bakalım çok fazla büyüyemez.

bir kaç gündür benim kafama takılıp duruyor bu dikim mesafesi. bodur ağaçları nasıl 4x2 3x2 5x3 gibi değişik aralıklarla dikiyorsak bu ağacı neden dikmeyelim.

benim önerim aklıma yatan 5x3 metre bu ölçüde yapılacak bahçeden dekardan sanırım 1000 kg kuru kabuklu ceviz hasat edebiliriz. tabii bu çeşidi pazarlayanların dediklerini doğru kabul edersek.

ben bu şekil bir bahçe kurmaya hazırım ama sorun fidanın fiyatı 25 tl.

benim tarlanın durumuna göre hesap yaptım dönüme 71 kök fidan toplamda 498 adete ulaşıyor 7 dönüm için.

1 dönüm maliyeti 1.775 tl 7 dönüm 12.425 tl. bunun birde diğer masrafları var. 30 bin lira yetmez bence. sulama sistemini saymıyorum daha.

bu fidan fiyatı 10 tl olsa toplam maliyet 5.000 tl

ben burdan bu cevizi pazarlayanlara bir öneri sunacağım.

bizim toplam metrekaresi 7.900 olan bir tarla var tam sizin aradığınız gibi kıraç taban suyu yok kil kireç yok sulama sorunu yok rakım 700 mt iç ege kütahya balıkesir manisa il sınırlarının kesiştiği bölge adı üstünde kırvadi ovası.

benim dediğim gibi kuralım bahçeyi 5x3 hem bölgede deneme bahçesi olur hem değişik aralıklarda nasıl bir verim vereceğini araştırmış olursunuz.

yalnız fidanlar sizden ben fidan parası veremem. 6. yaşına geldiğinde hasat sonrası fidan parasını ödeyeyim.bu günkü fiyatı olan 25 tl den hemde. dersenizki 6 yıl sona 50 tl olur oda kabul yalnız o zaman iki yılda öderim.

dediğiniz gibi olmazsa sizin fidan parası benimde emeğim ve yapacağım masraflar güme gider yalnız onuda söyleyeyim.

siz olumsuzlukta fidan parasından vaz geçmeye hazırsanız bende emeğimden ve yapacağım masraflardan vazgeçmeye hazırım.

varmısınız yokmusunuz bir öğrenelim.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön