View Single Post
Eski 28-09-2013, 22:35   #908
hanekase
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
Herkeze merhaba
Tecrübe ve deneyimin ağaç yetiştiriciliğinde çok önemli olduğunu anladım.Kısacası benim deneyimim birçok arkadaşımıza neyi yapıp yapmayacağı hakkında bilgi vereceğini umuyorum.
2004 yılında Geliboludaki tarlama ilçe tarımdan 100 adet ceviz fidanı aldım.Bana 33 adet Şebin,33 adet Yalova 3,34 adet Bilecik cinsi ceviz yolladılar.% 99 ' u tuttu.Ancak tarlamın ormana yakın olması nedeniyle ağaçları dikmemden 4 sene sonra hiç aklıma gelmeyen domuz zararına iki sene üst üste uğradım.Tabii tarlamın etrafı kafes tel ile değil,dikenli telle çevriliydi.Bu domuz zararında ağaçların tamamına yakını meyveleri almak isteyen domuz tarafından kırılmıştı.6.senede ağaçları budayarak düzene sokmaya çalıştım.Bu sırada Şebin,Bilecik ve Yalova çeşitlerinin verimsiz olduğunu öğrenip,7.senenin sonunda çeşit değiştirerek Chandler ve tozlayıcısı olarakta franqutte aşıladık.Şu anda ağaçların durumu fena sayılmaz umut vericek şekle girmiş.1,5 sene önce aşıladığım cevizlerin bazıları 3,4 metreyi geçmişler.Bazılarının üzerinde cevizler var.
Sonuç olarak,tarlanızın etrafını çevirin,suyunuz olsun,yörenize göre dikeceğiniz ceviz çeşidini belirleyin,budamaya önem verin.Başarı gelecektir.
Dahada kısası amatör gibi değil,profosyonelce düşünün ve birdefa masraf yaparak işi şansa bırakmayın.
Ürünleriniz bol olsun

hanekase Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön