View Single Post
Eski 27-09-2013, 15:02   #904
orkide01
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgurx Mesajı Göster
Ben, henüz ceviz bahçesi kurmadım ancak kurmayı planlıyorum, diyelim ki elimde 2000 kg kadar toplanmış, kabuklu cevizim var bunu kime nasıl ve kaç paradan satabilirim?
Sayın ozgurx
Elinizde olan kabuklu ceviz neçeşit bir ceviz önce buradan başlayalım.Ticari potansiyeli nedir,büyüklüğü,kabuk kalınlığı, içrengi gibi bir çok faktör cevizinizin fiyatını belirlemek için etkendir.5 lirayada ceviz var 15 lirayada ceviz var.Onun için biz diyoruzki ticari bir anlamda ceviz yetiştirmek için dikeceğiniz çeşit uluslar arası piyasada kabul görmüş bir çeşit olmalı.Yoksa kazandıgınız para benim yeni sattığım elmanın hesabına döner,birde sana o hesabı anlatayım;ağaçta 4 ton kadar elmam vardı(niğdede)elmanın en çok piyasası olan yerde italyanlar, israilliler,büyük şirketler dağlara taşlara modern biçimde,yeni ticari çeşitlerden elma dikmişler yetiştiriyorlar belki yurt dışına 2-3 dolardan(4-5tl) elma satıyorlar,bende eski çeşitlerden oluşan yeteri kadar bakımı yapılmayan bir bahçe sattığım fiyat 250 krş geldi ortalama bunada şükür çünkü meyve suyu fabrikası kg mını 12,5 kuruşa alıyor.Onun için hesabınızı iyi yapın iyi bir cins ve iyi bir yetiştiricilik kazancınızı belirleyen en büyük etken olacaktır.Saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön