View Single Post
Eski 26-09-2013, 11:43   #901
ermana
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
dün edirne iline bağlı Uzunköprü ilçesinin turnacı köyüne hasta ziyaretine gittim. ceviz içi ikram edildi. ceviz içinin çapı 4 cm idi. ikram eden kişinin abisine iatmiş bahçe 8-9 senelik ağaçlar dedi daha iki senedir bazı ağaçlar meyva vermeye başladı dedi. 90 tane ağaç varmış ancak bunların yarısı kadarı meyva bağlamaya başlamış ve 1 ton meyva almışlar kilosunu 15 tl den satmışlar. benim hayatımda gördüğüm en büyük ve en lezzetli cevizlerdi. mümkün olan en kısa zamanda o bahçeyi de ziyaret etmek istiyorum. o zaman sizlere fotoğraflıyacağım.
arkadaşlar cumartesi bu bahçeye gidip dolaşacağım. büyük dediğim ceviz tahmin ettiğim gibi kaplan 86 imiş. cevizleri kabuklu halinde avuçların da tuttuklarında avuçları kapanmıyormuş. bahçe de 8 çeşit ceviz türü varmış. Yalova çaşitlerinden 13. yaşında ki ağaçlardan 35 kilo ürün alıyorlarmış. ve asıl ilginç olan kısmı da ceviz ağaçlarını ektikten sonra hiçbir şekilde ne sulama ne ilaçlama ne de gübreleme yapılmış. tamamen kendi başlarına bırakılmış ve sadece yılda bir defa hasat için ağaçların yanına gidiyorlar. bir de bakım olsaydı verim nasıl olurdu merak ediyorum. bu bahçeyi cumartesi yerinde iceleyerek fotoğraflıyacağım. ayrıca benim ekim yapmayı düşündüğüm bahçenin 5 km uzağında 10 dönüm şuan da 2-3 yaşlarında olan chandler bahçesi olduğunu öğrendim. bahçenin içerisine bir kulübe yaparak orada kalıyorlar. bu bahçeyi de dönüşte ziyaret ederek bilgi almaya çalışacağım.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön