Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 19-09-2013, 13:34   #22
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Rouge D'Irak Domates

Name:  Rouge D'Irak III.jpg
Views: 4007
Size:  38.7 KB
Name:  Rouge D'Irak I.jpg
Views: 4011
Size:  43.9 KB
Name:  Rouge D'Irak II.jpg
Views: 4013
Size:  41.4 KB
  • Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Domates
  • Tohum çeşit adı: Rouge D'Irak Domates - Solanum lycopersicum
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İstanbul
  • Size nereden geldi: Baker Creek
  • Tohumun kökeni: Irak
  • Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi, Biovin Organik Gübre, EMA, Emek Sıvı Organik Gübre
  • Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2013 yazı
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Yarı sırık bir çeşittir. Hastalıklara dayanıklı ve oldukça verimli bir çeşittir.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Her biri ortalama 100 ila 150 gr arasında değişen meyveler elde ettim. Sadece 1 tane 500 gr lık meyve elde ettim. Çok sulu meyveleri vardır. Meyvelerin şekil olarak eli ayağı düzgün oval bir yapısı vardır. Kabukları çok ince olmayıp meyveleri dayanıklıdır. Taze tüketim ve salata için mükemmeldir. Birçok domates için şekerli tanımı yapılır. Bu çeşit ise şekerden de öte bal gibidir. Sanki domates değil de kayısı yiyormuş gibi hissedersiniz. Yalnız şunu da belirteyim. Bitkinin sulanmasında düzensizlik olduğunda tadının tatlıdan ekşiye döndüğünü kesinlikle fark edersiniz.

Rouge D'Irak, savaş dolayısıyla tarımı durma noktasına gelmiş ve artık maalesef geleneksel türlerin pek yetiştirilemediği Irak'a ait.

Rouge D'Irak tohumu, Fransa'da yasayan Aziz Nael isimli bir Irak'lı tarafından ABD'ye tanıtılan çok nadir dört çeşitten birisi.

Hem lezzet hem de nesillerinin tehlike altında olmasından dolayı bu çeşide bahçenizde yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Düzenleyen bahcedenn : 19-09-2013 saat 14:32
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön