View Single Post
Eski 17-09-2013, 01:53   #8
s.serdar
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Çerezlerin fayda ve zararlarının yanı sıra, nasıl silineceğine dair genel bilgiler moderatörler ve sayın polatuz tarafından detaylıca verilmiş.

Ancak:

XP de "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\Local Settings\Temporary Internet Files",
Vista da "C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Temporary Internet Files"
Win 7 de "C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Microsoft\Win dows\Temporary Internet Files\Content.IE5"

Klasörleri ie isimli browser için saklama dizinleri olduğu gibi bu dizinlere yüklenmiş tüm çerezleri de silebilmeniz her zaman mümkün değildir. Windows tabanlı tüm işletim sistemlerinin hiç sevmediğim yönü bilgisayarınızda olan biten her şeyi izleme, takip ve kayıt altına alıp, bunları gerektiğinde Bill amca ve ekibine ispiyonlamasıdır.

Siz yukarıda yolları verilen klasörlerdeki çerezleri silip zamanla bilgisayarınıza yüklenen dosyalardan kurtulduğunuz sanırken, bu dosyaların bazıları, bir şekilde başka klasörlere koyalanıp ya da kodlanıp bir kenarda kısmen de olsa saklamaya devam ederler.

Browser olarak Chrome yi kullandığınızda ise bu çerezler
Win 7 de" C:\Users\kullanıcıadı\AppData\Local\Google\Chrome\ User Data\Default\Cache"
XP de "C:\Documents and Settings\kullanıcıadı\AppData\Local\Google\Chrome\ User Data\Default\Cache"

Dizininde muhafaza edilirler.

Bu nedele sağlıklı bir silme işlemi sağlayabilmek için pek çok yazılım firması disk temizleme, kayıt temizleme, ve kullanıcılar için gereksiz olan izleme ve takip dosyalarını bulup temizleyebilen paralı proğramları üretip satışa çıkarmışlardır. Bunların parasız ve beta sürümleri bile yukarıdaki çerezlerin depo klasörlerinden "Araçlar+internet secenekleri+sil+tümünü sil" yöntemi ile ie menüsünden sildiklerinizden daha fazlasını bulup temizleyebilirler.

Çerez dosyaları kadar, gereksiz birtakım dat, bak, txt, ini, tmp uzatılı dosyalar da browser menülerinde yer verilen usul ve yöntemlerle silinemezler ve zaman içerisinde birikip işletim sisteminin çalışma hız ve performasının düşürürebilirler.

Habibe isimli üyemizin dile getirdiği "agaclar.net sitesinden çıkış yaptığımda " Forumla ilgili tüm çerezler silindi! " diye bir bildiri alıyoruz. Bunu diğer siteler neden yapmıyorlar acaba? Sorusunun cevabı kanımca kullandığı browserin içerik ve gizlilik ayarlarında gelen bir özellik olmalı. Eğer browseri agaclar.net sitesine bağlıyken kapatırsanız ayarlarının durumuna göre bu uyarıyı almanız doğal. Başka bir siteye bağlı iken, arka planda çalışan agaclar.net sayfası açıkken, o başka siteden çıkış yaparsanız browseriniz hala agaclar.net e bağlı olduğu için bildiri almamanız gerekir diye düşünüyorum.

Sorunlarımızı bu sayfaya yazarken kullandığımız işletim sistemi ve browserimizin ismini ve sürümünü belirtirsek, daha sağlıklı cevaplar alabileceğimizi sanıyorum.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön